Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Melih Gökçek, Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin karşısına Cezayir’de yapılan mezalimi anlatan bir anıt dikecek

22 Aralık 2011 Perşembe 20:38
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi ağzında sakız çiğneyerek ülkesine yolcu eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şimdi de Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin karşısına Cezayir’de yapılan mezalimi anlatan bir anıt dikeceklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi ağzında sakız çiğneyerek ülkesine yolcu eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şimdi de Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin karşısına Cezayir’de yapılan mezalimi anlatan bir anıt dikeceklerini söyledi.

Fransa meclisinde yapılan oylamada 'soykırım'ın inkarının suç sayılması için ceza verilmesi yönündeki yasa teklifi kabul edildi. Genel kuruldaki oturuma 577 milletvekilinden sadece 70'e yakını katıldı. İki maddeden oluşan teklif, oy çokluğuyla kabul edildi. 

Teklifin görüşülmesi yaklaşık dört saat sürdü.

 7 Aralık'ta Fransa meclisi yasalar komisyonunda kabul edilen teklifin, başkanlık divanında hükümetin de itiraz etmemesi üzerine resmen gündeme alınması kararlaştırılmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ermeni soykırımını inkar yasası teklifinin Fransa Parlamentosu’nda kabul edilmesi halinde Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin karşısına Cezayir’de yapılan mezalimi anlatan bir anıt dikeceklerini açıklamıştı. Gözler şimdi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in üzerinde.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şunları şöylemişti: “Biz başka ülkeyle gereksiz yere çatışmak istemeyiz. Ama çatışmayı kendileri istiyorsa dünya kamuoyunda ses getirecek çok daha büyük işler yapmasını biliriz. Ankara’da bunun ilk adımı olarak Fransa Büyükelçiliği’nin karşısında tespit ettiğimiz üç yerden birine Fransız Mezalimi Anıtı dikeceğiz. Anıtta başta Fransa’nın Cezayir’e yaptığı mezalim olmak üzere diğer ülkelere yaptıklarını anlatacağız. Anıtın bir yerine koyacağımız bir tuşla da yoldan geçenlerin rahatlıkla duyabileceği şekilde Cezayir Milli Marşı’nın çalınmasını sağlayacağız. Fransız Mezalimi Anıtı’nı öyle bir yere koyacağız ki başta büyükelçi olmak üzere Fransa Büyükelçiliği’ne giden herkes rahatlıkla görebilecek.”

Hatırlanacağı gibi Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Türkiye ziyareti sonrası ülkesine dönmek üzere gittiği Esenboğa Havaalanı’nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bir sürpriz yapmış ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi ağzında sakız çiğneyerek ülkesine yolcu etmişti.

www.belediyegazetesi.net


 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar