Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe "Marmara çökerse Türkiye çöker”

27 Ekim 2011 Perşembe 23:02
Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, “Van’da yaşanan elim deprem felâketi, özellikle planlama, imar ve yapı kontrol hususunda asla taviz verilmemesi gerektiğini bir kez daha acı bir şekilde göstermiştir. Türkiye ekonomisinin % 70’i bölgemizde dönüyor. Önceliğimiz rant değil sağlıklı kentleşme… Marmara çökerse Türkiye çöker” diye konuştu.

Deprem konusunun, rutin gündemin önüne geçtiği Marmara Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı Sapanca’da gerçekleştirildi. Toplantıda Birlik Başkanı Recep Altepe, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, deprem konusunda birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

 “İNSAN KAYNAĞIMIZI HEBA EDEMEYİZ”

Türkiye’deki şehirlerin birçok konuda dünyanın önüne geçtiğini, örnek projelere ve hizmetlere imza attığını dile getiren Başkan Altepe, “Ancak, daha kat edecek uzun bir yolumuzun olduğunu da unutmamız gerekmektedir. Van’da yaşanan elim deprem felâketi, özellikle planlama, imar ve yapı kontrol hususunda asla taviz verilmemesi gerektiğini, bir kez daha acı bir şekilde göstermiştir. Birlik olarak, bu konuda bölgemizde bilinç düzeyinin ve farkındalığın artırılması için yoğun çaba harcamaktayız.  Başbakanımız da dün yaptığı konuşmada şehirlerde yenilenmesi gereken dokunun bin an evvel yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bizlerin de en önemli gayesi kentlerimizdeki elverişsiz yapı stokunun bir an evvel sağlıklı hale getirilmesidir. Kısır menfaatler ve kısa vadeli amaçlar uğruna, ülkemizin en değerli varlığı olan insan kaynağımızın, göz göre göre heba olmasına asla müsaade edemeyiz” diye konuştu.

“MARMARA ÇÖKERSE TÜRKİYE ÇÖKER”

Depremin özellikle 1999 yılında Marmara’da yaşanan felaketin ardından her dönem konuşular bir konu olduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, “Biz belediye başkanları olarak konuşmanın ötesinde icra konumundayız. Bu konuda bir an önce kararları alıp, çalışmaları başlatacağız. Çünkü Marmara Bölgesi, Türkiye ekonomisinin yüzde 70’ini bünyesinde barındırıyor. Önceliğimiz rant değil sağlıklı kentleşme… Marmara çökerse, Türkiye çöker. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığını da yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birliğimizin de en büyük destekçisi. Gerekli adımların en kısa zamanda Ankara nezdinde atılacağına inanıyorum” dedi.

“DEPREMİN VEBALİ HEPİMİZİN ÜZERİNDE KALIR”

Başkan Altepe’nin ardından söz alan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Büyük Marmara depremi, İstanbul’da ilk önce Büyükçekmece’yi vuracak. 1985 öncesi yapılara derhal müdahale edilmeli. Bizler olarak bunu TBMM’ye taşımalıyız, yoksa bunun vebali hepimizdedir” diye konuştu.

“İSTANBULDA OLACAK BÜYÜK DEPREM, TÜRKİYE’Yİ BİTİRİR”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da, “Üniversite gibi çalışan birliğimiz, Türkiye’nin en başarılı birliği konumundadır. Birliğimizin, kendi konusu ve görevi olmamasına rağmen deprem sorununa da eğilmesi gerekiyor. %80’i kaçak olan Zeytinburnu’nda 3 dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum ve 12,5 senede bir tane kaçak yapıya izin vermedim. Lütfen ruhsat verdiğimiz inşaatlara dikkat edelim. İstanbul’da olacak büyük deprem Türkiye’yi bitirir. Kaçak yapılaşmaya hiçbir şekilde göz yummayalım ve sorumluluğumuzu bilelim” dedi.

mbb2.20111027230524.jpg

mbb4.20111027230547.jpg

mbb5.20111027230607.jpg

mbb7.20111027230627.jpg

mbb6.20111027230649.jpg

mbb9.20111027230712.jpg

mbb8.20111027230736.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar