Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Marmara Belediyeler Birliği “Kamu Yönetiminde Etik” temalı eğitimler başladı

24 Eylül 2011 Cumartesi 20:53
Marmara Belediyeler Birliği ile Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu arasında imzalanan protokol doğrultusunda “Kamu Yönetiminde Etik” temalı eğitimler başladı. İlk eğitimde söz alan Kamu Görevlileri Etik Kurulu Uzman Eğitimcisi Kenan Topçu, belediye görevlilerinin hediye almaktan kaçınmasını önerirken ilgili kanun hakkında bildiler verdi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Eminönü’nde bulunan Birlik merkez binasında gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Birlik Genel Sekreter Vekili Züver Çetinkaya, “Başbakanlık Kamu Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bilal Eryılmaz ile Birlik Başkanımız ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla nisan ayında imzaladığımız protokol kapsamında bir dizi eğitimler gerçekleştiriyoruz. Yerel Yönetimlerde Etik, Yolsuzlukla Mücadele, Şeffaflık, Saydamlık ve Hesap Verebilirlik kavramlarının üzerinde detaylıca durulacak programları Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Lüleburgaz’da da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“KAMU GÖREVLİSİ HEDİYE ALMAMALI”

Çetinkaya’nın ardından sunuma başlayan Kamu Görevlileri Etik Kurulu Uzman Eğitimcisi Kenan Topçu, “Kamu görevlisinin tarafsızlığını, performansını, kararını veya görevini yapmasını etkileyen veya etkileme ihtimali bulunan, ekonomik değeri olan ya da olmayan, doğrudan ya da dolaylı olarak kabul edilen her türlü eşya ve menfaat hediye kapsamındadır. Kamu görevlilerinin hediye almaması, kamu görevlisine hediye verilmemesi ve görev sebebiyle çıkar sağlanmaması temel ilkedir. Mevcut kanuna göre Kamu görevlileri, yürüttükleri görevle ilgili bir iş, hizmet veya menfaat ilişkisi olan gerçek veya tüzel kişilerden kendileri, yakınları veya üçüncü kişi veya kuruluşlar için doğrudan doğruya veya aracı eliyle herhangi bir hediye alamazlar ve menfaat sağlayamazlar” diye konuştu.

“TOPLUM ÇIKARLARI ÖNDE TUTULMALI”

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Uzman Eğitimcisi Kenan Topçu, sözlerini “Kamu yönetiminde etik olmak; toplum çıkarlarını kendi çıkarları önünde tutmak, kendilerini mali bakımdan başkalarına bağımlı kılacak bağlantılara girmemek, tarafsız olmak, hesap verebilir olmak, saydam, açık ve dürüst olarak bu ilişkileri yaşatmak şeklinde tanımlanabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

mbb2.20110924205824.jpg

mbb3.20110924205845.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar