Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mamak Belediyesi, Türkiye'de ilk defa ‘Hydroseeding’ yöntemiyle çim ekimi gerçekleştiriyor.

05 Mayıs 2013 Pazar 23:25
Mamak için birçok ilke imza atan Mamak Belediyesi, park ve bahçelerde yeni bir çimleme yöntemi uyguluyor. Dünyada yaklaşık 50 yıldır kullanılan ancak ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan ‘Hydroseeding’ yöntemiyle çim ekimi gerçekleştiriyor.

Mamak için birçok ilke imza atan Mamak Belediyesi, park ve bahçelerde yeni bir çimleme yöntemi uyguluyor. Dünyada yaklaşık 50 yıldır kullanılan ancak ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan ‘Hydroseeding’ yöntemiyle çim ekimi gerçekleştiriyor. Başkent’te bulunan belediyeler arasında bir ilke imza atan Mamak Belediyesi ilk uygulamasını Demirlibahçe Ata Ortaokulu’nun bahçesinde gerçekleştirdi. Diğer çim ekim yöntemlerinden çok daha ekonomik bir yöntem olan Hydroseeding yöntemi ile çok daha hızlı bir biçimde çim ekimi gerçekleşiyor. Özellikle yamaç ekimleri için son derece uygun olan yöntemde çim tohumları ağaç liflerinden yapılan ve mulch adı verilen bir tür karışımın içerisine bırakılıyor. Karışımın içerisinde ayrıca organik gübre, çimin ihtiyaç duyduğu bütün mineraller, hızlı başlangıç gübresi ve tohumların kaymaması için organik yapıştırıcı bulunuyor. Zemine uygun çim tohumlarıyla birlikte hazırlanan karışım daha sonra tankın içerisinde basınçlı suyla birleşerek püskürtme yöntemiyle ekiliyor.

Yöntem Başarılı Olursa Uygulama Alanı Genişleyecek
Hydroseeding yönteminin deneme aşamasında olduğunu belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül; “Sistem eğer başarılı olursa ilçemizde özellikle yamaçlarda bulunan park ve bahçelerde bu sistemi kullanacağız” dedi. Yöntemin birçok avantajı olduğunu dile getiren Park Bahçeler Müdürü Bayram Karaer; “Hydroseeding yöntemiyle gerçekleştirilen çim ekim yönteminin en önemli özelliklerinden birisi de yabani ot sorununun bulunmaması. Karışımın her aşaması uzman ziraat mühendisleri tarafından son derece kontrollü bir şekilde hazırlanıyor. Seçilen bölgeye özel olarak hazırlanan çim tohumları olduğu için istenmeyen hiçbir yabani otun tohumu karışmıyor” dedi.

mamak2.20130505232910.jpg

mamak3.20130505232929.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu