Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Malatya'da kullanılmaya başlanacak trambüsler, deneme sürüşlerinin ardından yollara çıkacak

17 Şubat 2015 Salı 22:27
Uzun yıllar önce Ankara ve İstanbul'da kullanılan ancak daha sonra iptal edilen trambüsler, yeni teknolojilerle donatılmış halde Türkiye'de ilk kez Malatya'da yollara çıkmak için test sürüşlerine tabi tutuluyor.

Türkiye'de uzun bir aradan sonra ilk kez Malatya'da kullanılmaya başlanacak trambüsler, yolcu taşımaya hazırlanıyor.  

Malatya Büyükşehir Belediyesinin ulaşım hizmetleri kapsamında yol çalışmaları tamamlanan trambüslerin test sürüşleri yapılıyor. Uzun yıllar önce Ankara ve İstanbul'da kullanılan ancak daha sonra iptal edilen trambüsler, yeni teknolojilerle donatılmış halde Türkiye'de ilk kez Malatya'da yollara çıkmak için test sürüşlerine tabi tutuluyor.  

Üzerilerindeki katener sistemiyle elektrik tellerine bağlanan, aynı zamanda dizel motorla da kullanılabilen trambüsler, 80 kilometre hız yapabiliyor. Her biri 270 kişi kapasiteli 10 trambüsün test sürüşleri, yaklaşık 18 ton kum yüklenerek yapılıyor.

Önündeki aracı yaklaşık 1,5 şerit sollayabilme özelliğine sahip trambüslerin mart ayı içinde trafiğe çıkması planlanıyor. Kent içinde çevre yolunu kullanarak otobüs terminalinden İnönü Üniversitesi yerleşkesine kadar gidebilecek trambüsler, her seferde gidiş dönüş yaklaşık 36 kilometrelik yol alacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, geçmişte Ankara ve İstanbul'da kullanılan sistemin teknolojiyle donatılmadığı için bir süre sonra ulaşımdan çekildiğini anlattı.

Şimdi teknolojik gelişmeler sayesinde daha donanımlı hale gelen araçların son derece konforlu olduğunu belirten Çakır, "Yeni sistemde hibrit motorlar geliştirilmiş, çok güçlendirilmiş. Normal araçların, otobüslerin çıkamayacağı yokuşlara çıkıyorlar. Yüksek meyilli tırmanma gücüne ve çok daha fazla yolcu kapasitesine sahip trambüslerin işletme maliyetleri daha düşük. Aynı zamanda da tam bir çevre yatırımı" diye konuştu.

Ulaşım hizmetlerinde kullanılan araçların fizibilitesinin önemine işaret eden Çakır, "Trambüs sistemi kendisini 6-7 yıl içinde amorti edebilecek bir proje. Normal mazotlu araçlara göre yüzde 70'leri bulan bir avantajı var. Dolayısıyla burada biz hem toplu taşımadaki kaliteyi yükseltmek hem de daha çok yolcu taşımayı sağlamak durumundayız" dedi.

Çakır, sağlıklı bir sistemi ilk defa Malatya'da oluşturduklarını dile getirerek, şöyle devam etti: "Şu anda projemiz tamamlanmak üzere. Test sürüşleri yapılıyor. Bunlar tamamlandıktan sonra artık yolcu taşımaya başlayacağız. Gerçekten projemiz Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Birçok belediyenin buna geçmesi lazım. Malatya Belediyesi olarak birçok örnek proje ürettik. Bunun da böyle olacağını düşünüyorum. Ulaşım hizmeti sektöründe kar/zararı gözetmeden en kaliteli hizmeti vermek zorundayız. Bunun için de işletme giderlerini uygun seviyeye çekmek zorundayız. Bu sistem hepsini karşılıyor. İyi bir törenle de bunu hizmete açacağız."

Trambüs sistemini takip eden belediyeler bulunduğunu aktaran Başkan Ahmet Çakır, yurt dışından gelen bazı heyetlerin de sistemle ilgili incelemede bulunduğunu sözlerine ekledi.

malatya2.jpg

malatya3.jpg

malatya4.jpg

malatya5.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu