Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Londra'nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson, başkentte "Yılın Otobüsünü" tanıttı

28 Ocak 2014 Salı 22:05
49 yaşındaki Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Johnson 2008 yılından bu yana Londra belediye başkanı görevinde bulunuyor

Londra'nın simgeleri arasında yer alan kırmızı renkli otobüslere ekolarak, yeni Hibrit özellikli gümüş otobüsler, Thames Nehri kıyısında Londra Belediye Başkanı Johnson ve Londra Ulaşım Kurumu'nun yerüstü ulaşım direktörü Leon Daniels tarafından basına tanıtıldı.

Günde 6,5 milyon yolcu taşıyan Londra'nın otobüs ağını yenilemek ve değişiklik yapmak için birkaç otobüsün gümüş renge boyandığını ve 600 Hibrit otobüsün 2016 yılına kadar Londra sokaklarında seyahat edeceğini söyleyen Johnson, otobüslerin her zaman inip binilebilen Routemaster modelinde olduğunu belirtti.

Yeni Hibrit otobüslerde bilete ihtiyaç duyulmadan, "kredi kartıyla" yapılacak ödemeyle de seyahat edilebileceğini kaydeden Johnson, yeni otobüsleri diğerlerinden ayıran farkı şöyle anlattı:

"Londra, İngiltere genelindeki tüm otobüs hatlarının yarısına sahip. Bu otobüsler dünyadaki en temiz, en yeşil ve en düşük karbon emisyonuna sahip otobüsler. Londra otobüsleri yılda 364 gün ve 24 saat boyunca başkentin ana artarlerinde seyahat ediyor ve şehrin ekonomisinde inkar edilemeyecek bir önem taşıyorlar."

Muhafazakar Partili 49 yaşındaki Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Johnson 2008 yılından bu yana Londra belediye başkanı görevinde bulunuyor.

Londra Ulaşım Kurumu'nun yerüstü ulaşım direktörü Leon Daniels de, Londra sokaklarında farklı bir heyecan yaratmak istedikleri için "Yılın Otobüsünün" rengini gümüş olarak tercih ettiklerini ifade etti.

Daniels, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahttaki 25'inci yılı olan 1977'de, 25 gümüş renkli otobüsün Londra sokaklarında "Gümüş Yıldönümünü" kutladığını hatırlatarak, yeni gümüş, Hibrit otobüsün sokaklarda dikkat çekeceğini, insanların "Yılın Otobüsü" hakkında meraklanacaklarını ve bilgi edinmek isteyeceklerini söyledi.

Londra metrosununun geçen yıl 150'inci yaşını kutlayan İngiltere, yeni hibrit özellikli otobüslerle ise toplu taşımada otobüslerin önemine dikkati çekmeyi amaçlıyor.

Bu arada "Yılın Otobüsünün" basın tanıtımı sırasında Johnson, evsizler tarafından protesto edildi. Gecekondulaşmasının "suç" sayılmasıyla birlikte evsizlikte artış yaşandığını ve soğuk havalarda evsizlerin donarak öldüklerini dile getiren protestocu grup, "Yılın Otobüsünün" önünde "hapishane değil ev" yazılı dövizler açtı.

londra2.jpg

londra3.jpg

londra4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu