Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kosova’nın tek Türk Belediyesi olan Mamuşa’da bu yıl 5’inci Uluslararası Domates Festivali yapıldı

27 Ağustos 2013 Salı 09:35
Kosova’nın tek Türk Belediyesi olan Mamuşa’da düzenlenen festivale, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova’nın ana muhalefet lideri LDK Partisi Genel Başkanı İsa Mustafa, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal yanı sıra Kosova, Makedonya ve Türkiye’den çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Kosova’nın tek Türk Belediyesi olan Mamuşa’da bu yıl 5’inci Uluslararası Domates Festivali gerçekleşti.

5 Bin nüfusluk Mamuşa’nın Anadolu İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen festivale, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova’nın ana muhalefet lideri LDK Partisi Genel Başkanı İsa Mustafa, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal yanı sıra Kosova, Makedonya ve Türkiye’den çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Kosova Türk Adalet Partisi (KTAP) Genel Başkanı ve Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç’ün ev sahipliğinde gerçekleşen festivalde Mamuşa’da üretilen ve Kosova yanı sıra Balkanlara ithal edilen domatesler misafirlere ikram edildi.

Başkan Arif Bütüç, Mamuşa’nın çiftçilerinin çalişkan olduğunu ve ürettikleri domateslerle Kosova’nın ekonomik açıdan kalkınmasına destek verdiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan da, bugün bu festival sayesinde ana muhalefetten iktidara her kesimin bir araya geldiğini vurgulayarak, Mamuşa’nın Kosova yanı sıra Türkiye için özel bir yer olduğunu söyledi.

Kosovalı Türklerin ilk kez bir organizasyonuna katılan Kosova ana muhalefet lideri LDK Partisi Genel Başkanı ve Priştine Belediyesi Başkanı İsa Mustafa da, Mamuşa tarımcısının çok çalışkan olduğunu ve düzenledikleri bu festivalle de bunu kanıtladıklarını ifade etti. Festivale katılan BBP Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, kendilerini Anadolu’nun bir bölgesinde hissetiğini herkesin Türkçe konuştuğunu ve her yerde Türk bayrağını görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Festival verilen akşam yemeği ile başladı. Ardından törene katılan üst düzey davetlilerle birlikte tamamlanan 14 projenin toplu açılışı havai fişek gösterisi eşliğinde yapıldı. Festival Kosova genelinden Türk Derneklerinin folklor
gösterileriyle sona erdi.

mamusa2.jpg

mamusa3.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu