Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da çiçekçilikte 'belge' devri

25 Aralık 2009 Cuma 00:05
Konya Çiçekçileri Odası Başkanı İsmail Dikici, 2010 yılında yürürlüğe girecek yasayla ruhsatsız ve ustalık-kalfalık belgesi olmayan çiçekçilerin kapatılacağını söyledi.

Konya Çiçekçileri Odası Başkanı İsmail Dikici, 2010 yılında yürürlüğe girecek yasayla ruhsatsız ve ustalık-kalfalık belgesi olmayan çiçekçilerin kapatılacağını söyledi.

Konya'da 27 yıllık çiçekçilik yapan ve aynı zaman Konya Çiçekçiler Odası Başkanı Dikici, yıllardır bekledikleri yasanın 2010'da yürürlüğe gireceğini aktardı. AB uyum sürecinde önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek çiçekçiliği düzenleyen yasayla çiçekçi esnafının rahat bir nefes alacağını söyleyen Dikici, artık 'her önüne gelenin çiçekçilik yapamayacağını' dile getirdi.

Yeni yasayla ruhsatsız açılacak çiçekçilerin önüne geçileceğini belirten Dikici, "Çiçekçi dükkanı açmak isteyenler gidip belediyeden açma izni alıp açabiliyorlardı. Bu yasa ile artık her isteyen çiçekçi dükkanı açamayacak. Belediyeye başvuranlara belediye yetkilileri, şahsın çiçekçiler odasından kaydı olduğuna dair belge isteyecek. Biz de oda kaydını almaya gelen şahsın ustalık belgesinin olup olmadığına bakacağız. Ustalık belgesi olmayana ustalık eğitimini verdikten sonra ustalık belgesi ve oda kayıt belgesini vereceğiz. Böylece hem ruhsatsız işyeri açmanın önüne geçeceğiz hem de işi ehillerine yaptırmış olacağız." şeklinde konuştu.

Konya Çiçekçiler Odası'nın 136 üyesi bulunduğunu bildiren Dikici, mesaj göndererek bütün üyelerini söz konusu yasadan haberdar ettiklerini dile getirdi. Seyyar tezgahlarda ve büfelerde çiçek satılmasının çiçekçi esnafını zor durumda bıraktığını savunan Dikici, "Çiçekçilik mesleği ustalık ve sanat isteyen bir meslektir. Nereye, nasıl bir çiçeğin gideceği çok önemlidir. Cenazeye, düğüne, sevgiliye ayrı bir çiçek sunumu gerekmektedir. Çiçekçi, sanatını en iyi şekilde icra etmekle görevlidir. Odamız bunun denetimini yapmaktadır." dedi.

www.belediyegazetesi.net

YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu