Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 125 dönümlük alanda gerçekleştirilen fidan üretim çalışmaları yaz-kış demeden devam ediyor

11 Ocak 2012 Çarşamba 09:25
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir yanına ektiği ağaç fidanları ile çiçekleri kendi fidanlığında yetiştiriyor. Kullar’da 125 dönümlük alanda gerçekleştirilen fidan üretim çalışmaları yaz-kış demeden devam ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir yanına ektiği ağaç fidanları ile çiçekleri kendi fidanlığında yetiştiriyor. Kullar’da 125 dönümlük alanda gerçekleştirilen fidan üretim çalışmaları yaz-kış demeden devam ediyor.

15 MİLYON AĞAÇ VE ÇİÇEK ÜRETİLDİ

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, kentin her köşesini rengârenk yapan çiçek ve fideler için, Kullar Beldesi´nde bulunan fidanlığını adeta çiçek fabrikasına dönüştürdü. 125 dönümlük fidanlıkta 2004 yılından bu yana 15 milyonun üzerinde mevsimlik çiçek, ağaç fidanı, yer örtücü gibi her türlü bitki, sahil düzenlemeleri, mesire alanları, parklar ve yürüyüş yollarında kullanılıyor.

100 DÖNÜMDE ÜRETİM YAPILIYOR

Kocaeli’nin her köşesini çiçeklerle süsleyip, ağaçlarla yeşillendiren Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü´nün çalışmaları, büyük beğeni topluyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü´nün, Kullar´da 125 dönümlük arazi üzerine kurulu bulunan fidanlığı ise adeta fabrika gibi üretim yapıyor. 25 dönümü stok ve bakım olarak kullanılan alanın 100 dönümünde ise üretim amaçlı kullanılıyor. İl geneline dikilen çiçekler, ağaç fidanları, yer örtücü gibi her türlü bitkiler bu fidanlıkta yetiştiriliyor.

HER KÖŞEYE ÇİÇEK

Fidanlıkta ayrıca 30´ar dönümlük seralarda lale soğanı, leylaklar, ıhlamur, çınar, akasya, mimoza, sardunya ve kaktüs gibi bitkiler özenle yetiştiriliyor. Ziraat mühendislerinin ve teknikerlerin özel ilgisiyle yetiştirilen her türlü çiçek ve bitki, kentin her köşesine dikiliyor.

ALIN TERLERİ BİTKİLERİ YEŞERTİYOR

Öte yandan fidanlıkta çalışan İŞKUR ile bağlantılı mevsimlik işçiler bitki ve çiçek ile uğraşırken mutlu oluyor. Mutlulukları yüzlerinden okunan işçiler, kentin her köşesinde yetişen bir çiçek ve bitkiye ellerinin değdiğini belirtiyor. Bitki ve çiçekleri özenle saksılara koyarak bakımlarını yapan işçiler işini sevgiyle yapıyor.

kocaeli4.20120111093054.jpg

kocaeli3.20120111093108.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar