Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi” ne ilişkin proje uygulanmaya başlandı.

02 Ekim 2017 Pazartesi 10:56
Nevşehir Belediyesi’nce öğrencilerin, öğretmen ve ebeveynleriyle birlikte kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla Atatürk Bulvarı üzerindeki alanda ‘ Kitap Okuma Parkı’n oluşturuldu.

Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, KOP Bölgesi’nde,  Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılarak Sürdürülebilirliğin Sağlanması (OKASS) Mali Destek Programı kapsamında, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de ortak olduğu “Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi” ne ilişkin proje uygulanmaya başlandı. 
Şehir merkezinde ortaokul kademesi 5.sınıfta eğitim alan yaklaşık 2.000 öğrencinin, öğretmen ve ebeveynleriyle birlikte kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla Atatürk Bulvarı üzerindeki alanda  ‘ Kitap Okuma Parkı’n oluşturuldu.
Kitap Okuma Parkı’nın hizmete kazandırılması nedeniyle düzenlenen törene Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile bazı daire ve okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende daha sonra, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de  ortak olduğu “Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi” ne ilişkin olarak  katılımcılara bilgiler aktarıldı.
Protokol mensuplarının ve vatandaşların park içerisinde bulundurulan Kitap Toplama Kumbarasına  kitap bağışında bulunması ve sokak Kütüphanesinden aldıkları kitapları bir süre öğrencilerle birlikte okumaları ile devam eden tören de daha sonra,  en çok kitap okuma yarışmasında dereceye giren 7 öğrenciye elektronik kitap okuma cihazları verildi. Başarılı olan öğrencilere hediyeleri, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Savaş Benli, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer ile diğer protokol mensupları tarafından törenle verildi.
Kitap Okuma Parkı ,kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik tasarlanmış bir dizi bölümlerden oluşuyor. Kitap şeklinde tasarlanmış sensörlü banklar da Hacı Bektaş Veli, Damat İbrahim Paşa, Mehmet Akif Ersoy ve Merkepli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün hayat hikayelerinin yanı sıra, bankın yanında bulunan butona basılarak çeşitli şairlerin şiirleri ve, kitap tanıtımlarını dinleyebilecekler.  Kitap Okuma Parkında, bir de  sokak kitaplığı oluşturuldu. Tanıtımı yapılan kitaplar, kitaplıkta sergilenerek, vatandaşın ilgi alanına giren kitapları ücretsiz olarak temin etmeleri sağlanacak. 
Kitap Okuma Parkı’nda ayrıca vatandaşların kitap bağışında bulunmaları amacıyla bir de Kitap Bağış Kumbarası da oluşturuldu. Bağışlanan kitaplar, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nce oluşturulan bir komisyon tarafından incelendikten sonra sokak kütüphanesinde vatandaşların hizmetine sunulacak.

nevsehir2.20171002105715.jpg

nevsehir3.20171002105729.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu