Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keçiören Belediyesi yürütülen yoğun altyapı çalışmalarıyla ilçede sorunları en aza indirmeyi başardı

02 Kasım 2011 Çarşamba 22:30
Ankara’da ilk defa kaldırımları tümüyle engelli vatandaşların kullanımına uygun tarzda düzenlemeler yapan Keçiören Belediyesi, çalışmalarını TSE standartlarına uygun şekilde yürütüyor. Belediye, araçların kaldırımlara park etmesini önlemek ve yayaların kaldırımları daha rahat bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla da düzenlemeler yapıyor.

Altyapıda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için yoğun çaba harcayan Keçiören Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, içinde bulunduğumuz 2011 yılında da ilçe genelindeki çalışmalarını artırarak davam ettiriyor. 2010 yılını Keçiören’de şantiye yılı ilan ederek asfalttan kaldırıma, bordürden tretuvara, kanal ve içme suyu hattı çalışmalarına kadar her alanda yılların birikimi olarak yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için adeta seferberlik başlatan Keçiören Belediyesi’nin bu çabaları meyvelerini veriyor. Yapılan çalışmalarla cadde ve sokakların çehresi değişip güzelleşirken, Keçiörenliler de temiz, rahat ve huzurlu bir kentte yaşamanın mutluluğunu yaşıyor.

Şu ana kadar 153.000 metre bordür, 250.000 metrekare tretuvar döşeyen belediye, ilçe genelinde serilen 650.000 ton asfaltla da halkın günlük hayatını kolaylaştırıyor. 2010 yılı içerisinde Ayvalı, Basınevleri ve Tepebaşı mahallelerinin tamamını bitiren Keçiören Belediyesi, ilçe genelinde yürüttüğü bu çalışmaları 2011 yılında Aşağı Eğlence, Etlik, Güçlükaya, Şenlik, Yakacık, Bağlarbaşı ve 23 Nisan mahallelerinde de sürdürüyor. 

Ankara’da ilk defa kaldırımları tümüyle engelli vatandaşların kullanımına uygun tarzda düzenlemeler yapan Keçiören Belediyesi, çalışmalarını TSE standartlarına uygun şekilde yürütüyor. Belediye, araçların kaldırımlara park etmesini önlemek ve yayaların kaldırımları daha rahat bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla da düzenlemeler yapıyor. Ayrıca kaldırımların üzerine yerleştirilen delinatörler (esnek duba) sayesinde de yayalara yoldan gelebilecek tehlikeler en aza indiriliyor.

Keçiören'in Türkiye'nin en büyük ilçesi olduğunu vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, bu gelişmeye ve büyümeye paralel olarak ilçede altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu belirterek şunları söyledi: "Keçiören, hızlı bir şekilde büyüyen bir kent. Bir kentin, bir bölgenin gelişme sürecinde altyapı çalışmalarının önemi büyüktür. Altyapının yetersiz kaldığı bir kentte sağlıklı bir kentleşmeden de söz etmek mümkün değildir. Bu gelişme ve büyümeyi de dikkate alarak Keçiören Belediyesi olarak altyapı hizmetlerine öncelik veriyoruz. Amacımız Keçiören'de altyapı problemlerini en aza indirmektir" dedi.

Sokaklar Güzelleştiriliyor

Aşağı Eğlence Mahallesi Giresun Caddesi ile General Tevfik Sağlam Caddeler’inin arasındaki altı sokağın yollarını dekoratif beton parke ile düzenleyen Keçiören Belediyesi bu alanda toplam 21.000m2 düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemelerle hem kent estetiğine katkı sağlayan hem de engelli, çocuk ve yaşlılar başta olmak üzere halkın yaşamını kolaylaştıran Keçiören Belediyesi, fen işlerindeki bu çalışmalarıyla vatandaşın takdirini kazanıyor.

Fen İşleri Vatandaşı Memnun Ediyor

Ayrıca 18 mahallede 677 metreye varan merdivenli yol yapan Keçiören Belediyesi bölge halkının rahat bir nefes almasını sağladı. Doğal afetlerin ardından mağdur vatandaşlara malzeme yardımı ve işçilik hizmeti veren belediye, iki yılda 27 eve hizmet götürerek mağdur vatandaşların yüzünü güldürdü. İlçe sınırları içerisindeki 124 okulun çeşitli tadilat işlerini de tamamlayan fen işleri ekibi, okullara ve camilere boya yardımını ve bahçe düzenlemelerini de sürdürüyor.

İki yılda Keçiörenlilerin ulaşımını kolaylaştırmak için 16.150 metre yol açan Keçiören Belediyesi, Keçiören’in eğimli arazi yapısından kaynaklanan ve yoğun yağışlarda kayma tehlikesi yaşanan istinat duvarlarını da her an takip ediyor ve yeni istinat duvarları yapıyor.

Parklar Yeni Haline Kavuşuyor

Keçiörenlilerin yoğun ilgi gösterdiği parkları sürekli kontrol eden ve eksikliklere mahal vermeyen belediye, bugüne kadar 130 parkın bakım onarımını ve 19 parkın revizesini yaparak vatandaşların parklardan en iyi şekilde yaralanmasını sağladı.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, belediye olarak Keçiörenlilerin parklardan huzur içerisinde yararlanabilmeleri için parklardaki eksiklikleri giderdiklerini belirterek, "Keçiörenliler her şeyin en iyisine layıktır. Keçiören irili ufaklı 400'ün üzerinde parkıyla halkımızın dinlenebileceği bir çok mekana sahip. Biz de belediye olarak parklarımızda gerekli düzenlemeleri yaparak Keçiörenlilerin huzur içerisinde yaşamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz yoğun bir şekilde parklardaki gerekli bakım ve düzenleme çalışmalarını sürdürüyor. Hatta birçok parkımız neredeyse yeni baştan yapılıyor" dedi.

İlk günden itibaren enerji tasarrufunu önemseyen ve buna dönük çeşitli çalışmalarda bulunan Keçiören Belediyesi,  öncelikle aydınlatmada tasarruflu ampul kullanımına geçmiş, belediyenin hizmet binasına mantolama çalışması yaparak ısı yalıtımında tasarruf sağlamış ve bu çalışmalarıyla Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından örnek belediye olarak nitelendirilmişti. Belediye ve park aydınlatmalarında LED'li aydınlatmaya geçerek enerji tasarrufunu çok daha yüksek seviyeye çıkarmayı hedefleyen Keçiören Belediyesi 16 parkta LED'li aydınlatma kullanmaya başladı.

Yeni Keçiören

Yürütülen yoğun altyapı çalışmalarıyla Keçiörenlilerin sorunlarını en aza indiren Başkan Ak, Keçiören’e değer katacak projeler için de çalışmalarını sürdürüyor.

2010 yılında temeli atılan Yonca Yaşam Merkezi ile Mevlana Kültür Kongre ve Spor merkezi’nin bu yıl bitirilerek halkın hizmetine sunulacağını kaydeden Başkan AK, Keçiören’de yaşamı her açıdan kolaylaştıracak ve Keçiören’de yaşamayı bir ayrıcalık kılacak projelerini 2012 yılında da hayata geçirmeye devam edecek.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak gelecek yıl; Damla Kültür ve Gösteri Merkezi, Sosyal Hizmet Kampüsü, Çok Amaçlı Salon ve Zümrüt Yaşam Alanları başta olmak üzere birçok projenin temelinin atılacağını söyledi.

kecioren2.20111102223823.jpg

kecioren3.20111102223840.jpg

kecioren4.20111102223855.jpg

kecioren5.20111102223911.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar