Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keçiören Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle "Çocuk İşçiliği ve Belediyeler" isimli bir panel düzenlendi

29 Haziran 2012 Cuma 13:31
Keçiören Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle "Çocuk İşçiliği ve Belediyeler" isimli bir panel düzenlendi. Panelde Keçiören Belediyesi'nin çocuk işçiliğine yönelik önleyici ve tedbir çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Keçiören Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle "Çocuk İşçiliği ve Belediyeler" isimli bir panel düzenlendi. Panelde Keçiören Belediyesi'nin çocuk işçiliğine yönelik önleyici ve tedbir çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Keçiören Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin birlikte düzenlediği "Çocuk İşçiliği ve Belediyeler" isimli panel Crown Plaza Otel'de gerçekleştirildi. Panele Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Uluslararası Çalışma Örgütü, Kocaeli Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nden uzman ve akademisyenler ile Ankara'daki belediyelerin temsilcileri katıldı. Panelin açış konuşmasını Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör yaptı. Güngör, çocuk işçiliği konusunun Keçiören Belediyesi tarafından kendilerine sunulduğunu belirterek "Bu konuyu gündemimize getirerek dikkat çektikleri için Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a teşekkür ediyorum. Burada çocuk işçiliği konusunda konunun uzmanları ile birlikte bir yol haritası belirleyeceğiz" dedi.

Panelin birinci oturumunda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, çocuk işçiliğinin dünyada var olan önemli bir sorun olduğunu belirterek sorunun çözüm yolları için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Çocuk işçiliğiyle ilgili yapılan araştırmalarda iyimser bir tablonun olmadığına dikkat çeken Başkan Ak, "Bizler sosyal belediyecilik sorumluluğu altında bu konuyu gündeme getirerek, tartışılmasını istedik" dedi.

 Sosyal belediyecilik kavramının değişen dünya şartlarına göre şekillendiğini vurgulayan Başkan Ak, "Değişen şartlarla sosyal belediyecilik ön plana çıkmaya başladı. Sosyal belediyecilik içerisinde sadece yardımla alakalı konular değil o toplumda yaşayan insanların ihtiyaç duyduğu her şey bu kapsam içine giriyor. Belediye olarak rutin hizmetlerimiz dışında  ortak paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz bu gibi faaliyetlerimiz de var. Çocuk işçiliği dünyada realitesi olan önemli bir konu. Çözüm yolları itibariyle neler yapılabilir, toplumun tartışması ve önlemesi gereken konulardan bir tanesi. Bizler sosyal belediyecilik sorumluluğu altında bu konuyu gündeme getirmek ve tartışmak istedik. Bu konunun önlenmesi ile ilgili vazifeler nelerse ortak hareket ederek yerine getirilmesini istedik" diye konuştu.

Panelde çocuk işçiliğiyle ilgili Türkiye Belediyeler Birliği'nden Yasemin Sezgin hukuki dayanak konusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan Lütfiye Karaduman Türkiye'deki mevcut durum konusunda, Uluslararası Çalışma Örgütü'nden Nejat Kocabay dünyadaki mevcut durum konusunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan Serpil Danışman sokakta çalışan çocuklar konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Panelin "Belediyelerin Bakışı ve Uygulamalar" başlıklı oturumunda ise Keçiören Belediyesi'nin Zabıta aracılığıyla çocuk işçiliğine yönelik önleyici tedbir çalışmaları hakkında sunum yapılarak katılanlara faaliyetler anlatıldı. Panelde Hacettepe Üniversitesi'nden Özcan Kars ve Ercüment Erbay ile Kocaeli Üniversitesi'nden Hakan Acar çocuk işçiliğiyle ilgili yapılan akademik faaliyetleri katılımcılara aktardı.

Panel sonunda katılımcılar panele büyük destek vererek konuyu gündeme taşıdığı ve çocuk işçiliğini engelleme konusunda yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a teşekkür etti.

kecioren4.20120629133257.jpg

kecioren2.20120629133311.jpg

kecioren2.20120629133327.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar