Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Cumhuriyet Meydanı ve Sahabiye Mahallesi Projesi'ni anlattı.

24 Şubat 2014 Pazartesi 19:19
Başkan Özhaseki, “Bir aylık zaman içinde biz ilçe gezilerimize devam ettik. İki konu önemli. Her gittiğimiz yerde güler yüzle karşılanıyoruz. İnsanlar kapılarını bize açıyor. Sorunları çözecek güce sahibiz. Yaptığımız tespitlerle ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Ne söz vermişsek oralarda tek tek yerine getireceğiz “

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, “Yeni Cumhuriyet Meydanı projesi ve Sahabiye Mahallesi dönüşüm projesini tanıtacağız” dedi.

Başkan Özhaseki, proje tanıtımından önce, “Bir aylık zaman içinde biz ilçe gezilerimize devam ettik. İki konu önemli. Her gittiğimiz yerde güler yüzle karşılanıyoruz. İnsanlar kapılarını bize açıyor. Sorunları çözecek güce sahibiz. Yaptığımız tespitlerle ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Ne söz vermişsek oralarda tek tek yerine getireceğiz. İnsanlar bize olan ümitlerini dile getiriyorlar.

İkinci bir konu Macaristan’a Cumhurbaşkanımız ile gittik. Orada Liyakat nişanı verildi. Bu bir onurdur. Bu nişanın Kayseri’ye verilmiş olması büyük bir onurdur. Mayıs ayı içinde büyük bir heyetle oralarda görüşmeler yapacağız. Benim görüştüğüm iş adamları oradaki yatırım imkanları duyunca heyecanlandılar” diye konuştu.

Başkan Özhaseki, “Valilik binası geriye çekilecek, meydanın ovalliğinin sağlanması gerekiyor. Bu birkaç işi bir arada getiriyor. Valilik binasını silüet olarak beğendim diyen bir tek Allah’ın kuluna rastlamadım. Çok çirkin bir yapı.Valilik yapılacak ama yeni valilik binasının arkasında otopark sorununun da çözülmesi gerekiyor. Valilik 100 metre geriye çekilecek. Yeni bir tören alanı, anıtlar, tarihimizi temsil eden anıtlar olacak. Biz buraya temsili olarak birkaç bina yaptırdık. Bu çalışma uzun sürecek. Halkın en çok geçtiği yerlere asılıp, uzun bir çalışma ve oylama ile belirlenmiş olacak.Büyük bir düzenleme düşünüyoruz ve uzun vadeli düşünüyoruz. Otopark sorununu çözmek lazım. Araç sayısının arttığı ortamlarda otopark sorununun ortaya çıktığını görüyoruz. Ahmet Paşa’dan başlayarak, eski yapılar yok edilince 3 bin araçlık yer altı otoparkı çok rahat yapılabiliyor.Meydanı yeniden yapıyoruz, valilik binasını yeniden yapacağız ve otopark sorununu çözeceğiz. Buraya yapılacak olan valilik binası herkesi ilgilendiriyor. Kayserililer’in hoşuna giden bir bina olacak. Fatih Mahallesi’nde çok eskimiş yapılar var. Toplamda resmi konut ve cami hariç 500 bin metrekareye yakın inşaat alanı var. 5 bin konut yapılması gereken bir alan ortaya çıkıyor. Birincisi depremsellik konusu var. 99 depremi hepimizin gözünü açtı. Bu binaların hiç birisi mesken ruhsatı alacak durumda değil. Bu mahalledeki bütün binaların yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor.
Bizim bir an önce burada yeni bir dönüşüm projesiyle burayı ayağa kaldırmamız gerekiyor. Sıradan bir iş yapabilirdik. Bizim düşündüğümüz 3 tane geniş alan var. Buralarda çok doğru iş yapmamız lazım. Bizi yoracak olan uzun bir sürece giriyoruz. Bir taslak proje hazırladık. 25 civarında kütle koyacağız ve 30 katlı olacak. Buralar iş ve finans merkezi olacak. İnsanlara buradan konut vereceğiz. Yarısı iş merkezi olacak. Burada bir takım temel prensiplerimiz var. Kimileri bundan istifade etmek için insanların kafasını karıştırıyorlar. Ben çok net olarak ifade ediyorum. Burada bir rant doğuyorsa insanların olacak. Sahabiye’deki mülk sahiplerinin olacak. O bölgenin rantı o bölgeye parasını pulunu yatırmış insanların olacak. Burada öyle bir hesap yaptık ki metre karesine yine o kadar metrekare vererek prestij merkezlerinden ev alacak. Daha fazlasını almak istiyorsa onun da hesabı yapılır. Metrekaresine metrekare olarak eşit olarak ev vereceğiz. Bunlar ücretsiz olarak verilecek.
Burada bir veya bir buçuk yıl sonra işe başlayacağız, daha sonra Fevziçakmak, Kılıçaslan ve Küçükali Mahallesi’ne yayılacak. Burada esas olan depremsellik açısından çok sağlam binalar ve günümüze uygun binalar yapılmasıdır. Valilik binasını biz yapacağız. Adliye binası yıkılmıyor ama istinaf mahkemesinin kurulması bekleniyor. Bir yıla kalmaz biter. Bütün bu semt içinde bulunan resmi alanlar haricindekiler bizim tarafımızdan yıkılacak. Birincisi kendimiz yıkabiliriz, ikincisi ise müteahhitler ile anlaşmak. Bunlar için çalışıyoruz” dedi.

kayseri2.20140224192042.jpg

kayseri3.20140224192052.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu