Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kahramanmaraş Belediyesi kentin tarihi ticaret dokusunu tekrar canlandırılması için tarihi çarşıların restorasyonuna başlıyor

23 Ağustos 2011 Salı 00:12
Ulu Camii ile İş Bankası arasında kalan Maraş (Belediye) Çarşısı, Bakırcılar ve Semerciler Çarşısı, Mazman ve Kazzazlar Çarşısı ile Saraçhane Çarşılarından oluşan geleneksel ticaret bölgesinde Bakırcılar ve Semerciler Çarşıları ile cephe düzenleme çalışmaları başlıyor.

Kahramanmaraş Belediyesi kentin tarihi ticaret dokusunu tekrar canlandırılması için tarihi çarşıların restorasyonuna başlıyor.

Ulu Camii ile İş Bankası arasında kalan Maraş (Belediye) Çarşısı, Bakırcılar ve Semerciler Çarşısı, Mazman ve Kazzazlar Çarşısı ile Saraçhane Çarşılarından oluşan geleneksel ticaret bölgesinde Bakırcılar ve Semerciler Çarşıları ile cephe düzenleme çalışmaları başlıyor.

Kahramanmaraş Kentsel Sit alanı içinde kalan Kurtuluş Mahallesindeki çarşı grubunun güney tarafındaki “Bakırcılar ve Semerciler” Çarşısı Atatürk Bulvarı’nın doğu tarafında hafif eğimli bir arazide doğu- batı doğrultuda uzanmakta. Ayrıca Semerciler Çarşısı doğu tarafta hafif kuzey tarafa kıvrılarak Bakırcılar Çarşısı ile birleşip Maraş çarşısına bağlanmaktadır.

Bakırcılar ve Semerciler Çarşısı 5.50m genişliğinde olup Bakırcılar Çarşısı 95 metre uzunluğunda semerciler çarşısı ise 60 metre uzunluğunda. Her iki çarşıda doğu batı doğrultulu sokağın iki yanına yerleştirilmiş dükkânlardan oluşuyor. Bakırcılar ve Semerciler Çarşısı 80 adet parsel üzerinde toplam 85 adet dükkân bulunuyor. Bu 80 adet parselin 51’i korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli.

Her iki çarşı üzerinde inşa ve onarım kitabesi yok. Ancak her iki çarşında mimari özellik ve yapı malzemesine göre Dulkadiroğlu Beyliği döneminde 16. yüzyıl başlarında yapıldığı son şeklini ise 16. yüzyıl sonlarında Osmanlı döneminde aldığı tahmin ediliyor. Vakıf mülkiyetinde inşa edilen her iki çarşıdaki dükkânların mülkiyetleri sonraları şahıs mülkiyetine geçmiş günümüzde bu iki çarşıdaki dükkânların tamamı şahısların mülkiyetinde bulunuyor.

Kentde cephe düzenleme kapsamındaki bu çarşıların rölöve, restitüsyon(dönem analizi) projesi, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 2010 yılı kasım ayı toplantısında, restorasyon projesi ise 2011 yılının temmuz ayında ve 7465 sayılı kararla onaylandı.

Onaylanan restorasyon projesi kapsamında, Bakırcılar Çarşısı içinde yer alan iki katlı olarak inşa edilmiş “Dua Kubbesi”nin de cephesi yenilenerek ahilik kültürü canlandırılması amaçlanıyor. Anadolu’daki çarşılarda Dua Kubbeleri çarşı esnaflarının dükkânlarını açmadan önce dua ettikleri mekânlar olarak biliniyor.

Bu iki çarşı da “cephe düzenleme” çalışmasıyla görüntü kirliliği oluşturan unsurlar kaldırılacak ve çarşılardaki dükkânların cepheleri uygun malzeme ve formda yenilecek. Yapıların özgünlüğü ortaya çıkarılarak daha düzenli, daha ferah ve kendine özgü bir çarşı oluşturulacak. Ayrıca üstü kapalı olmayan bu iki çarşının üzeri kapatılacak.  Çarşıda yapılacak müdahalelerle çarşıda çarşı kültürünün canlandırılması ve yaşatılması hedefleniyor.

kahramanmaras2.20110823002153.jpg

kahramanmaras3.20110823002216.jpg

kahramanmaras4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar