Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadirli ilçesinde düzenlenen "hedik şenliğinde" çeşitli tahıllarla doldurulmuş dev kazanlar "bolluk ve bereket" için kaynadı.

22 Ocak 2015 Perşembe 23:00
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde düzenlenen "hedik şenliğinde" buğday, mısır, nohut ve fasulye gibi tahıllar dev kazanlarda kaynatılarak vatandaşlara ikram edildi.

Kadirli ilçesinde düzenlenen "hedik şenliğinde" çeşitli tahıllarla doldurulmuş dev kazanlar "bolluk ve bereket" için kaynadı. Aydınoğlu Tufanbey ilk ve ortaokulu tarafından okul bahçesinde düzenlenen şenlikte bölgede yeni doğan çocukların diş çıkarmasının ardından yapılan bolluk ve bereket getirdiğine inanılan ve yörede "hedik" olarak adlandırılan buğday, mısır, nohut ve fasulye gibi tahıllar kazanlarda kaynatılarak davetlilere ikram edildi.

Kadirli Kaymakamı Muhittin Pamuk yaptığı konuşmada, şenliğin kültürel değerlerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli olduğunu belirtti. Aydınoğlu Tufanbey İlkokulu Müdürü Mustafa Demirci de amaçlarının, veliler, öğrenciler ve halk arasında güzel bir kaynaşma ortamı sağlamak olduğunu söyledi.

Demirci, "Hedik karışsın insanlar kaynaşsın derlermiş. Bu vesileyle birlik ve beraberliğimizi geliştirelim. Öğrenci, veli ve halkımızla kaynaşalım" diye konuştu. Şenlikte yöresel türküler seslendirildi, halk oyunları gösterileri yapıldı ve öğrenciler arasında çeşitli yarışmalar düzenlendi.

Şenliğe, Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, İlçe Emniyet Müdürü Ruhi Dinçer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat, bazı okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

hedik2.jpg

hedik3.jpg

hedik4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu