Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadıköylülerin merakla beklediği ‘Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma düzenlenen törenle vuruldu.

01 Mart 2014 Cumartesi 23:04
Kadir Topbaş, “Kadıköy Meydan projesini hayata geçiriyoruz. Bambaşka, imrenilecek bir proje. Biz bunu yaptık planlara işledik. Hemen kötülemeye başladılar. Hemen montaj görüntüleri internete koydular. Önümüzü kesiyorlar. Dünyanın parmak ısıracağı bir meydan proje var. Bunu biz yapıyoruz” dedi.

Kadıköylülerin merakla beklediği ‘Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma düzenlenen törenle vuruldu. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Hurşit Yıldırım ile binlerce vatandaş katıldı.

Fikirtepe Salı Pazarı’nda düzenlenen törene katılan kalabalık, Bakan Güllüce ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ı alkışlarla karşıladı. Törende konuşan Bakan Güllüce, “Eski İstanbul’u özlüyorlarmış. Tuzla’da belediye başkanı iken büyükşehiri CHP yönetiyordu. Anadolu Yakası’nda iki tane büyük çöplük vardı. Ümraniye’de patlama oldu. Tam 38 kişi hayatını kaybetti. Göztepe’de kavşağından aşağıya inerken hava kirliliğinden ışıkları görmeyen sürücüler birbirine giriyordu. Dünya Sağlık Örgütü İstanbul için tehlike raporu verdi. O zamanki belediye başkanı, ‘Kaynatmadan suları içmeyin’ diye bağırıyordu. Vatandaş da, ‘Hangi suyu kaynatalım’ diyordu. Allah o günleri bize bir daha yaşatmasın. Bunların da başa gelmesinden Allah bizi korusun” dedi. Törene katılan vatandaşlar ise ‘Amin’ diye karşılık verdi.
Konuşmasında muhalefete yüklenen Bakan Güllüce, “Allah bu zihniyetten, sadece vıdı vıdı çenelerinden hem Fikirtepe’yi, hem Kadıköy’ü, hem de Türkiye’yi korusun. Ben daha yeni bakan oldum, hemen Hurşit bey geldi ve ‘Fikirtepe’yi halletmemiz lazım’ dedi. 36 saat sonra imzaladım. Ağzımızdan çıkın söz namustur. 15. gün oldu, bir harç ödemeden dolayı bir firma 6 saat geç kaldı hemen tweet atmaya başladılar. 60 sene bu milleti ne halde bıraktınız, bize 6 saat için hesap soruyorsunuz” şeklinde konuştu.

“KADIKÖY METROSU SABİHA GÖKÇEN-SAMANDIRA-ÇEKMEKÖY’E KADAR UZAYACAK”
Törende yaptıklarını ve yeni dönem için projelerini tek tek sıralayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Birileri ‘Başaramaz’ dedi ama biz başladığımız işi bitiririz. Biz sözü namus bildik. Yere düşürmeyiz. Söz ağzımızdan çıktığı zaman onun esiri oluruz. İstanbul’u metro hatlarıyla örmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Kadıköy-Kartal metro hattı Sabiha Gökçen, Samandıra Çekmeköy’e kadar uzanacak. Nerede ihtiyaç var, biz oradayız” dedi.
CHP’li belediye başkanlarının meclise dahi gelmediklerini ifade eden Topbaş, “Gelip ne olup bittiğini, ne istediklerini dile getirmeleri lazım. Hele bir koltuk sahibi olsunlar, şu kadar dönem devam edebiliyorlar nasıl işse. Artık ezber bozulsun Kadıköy’de. Bir başka dönem başlasın” diye konuştu.
2005’de Fikirtepe planlarını yaptıklarını hatırlatan Topbaş, “Fikirtepe rezerv alan edildi. Bu alan harçlardan muafiyetler getiriyor. Ruhsatı bakanlık veriyor ama bütün alt çalışmalarını biz yaptık. Arkası inşallah devam edecek. Bunu ilçe belediyelerin yapması gerekiyordu. Bakın Bağcılar, Ümraniye belediyeleri nasıl yapıyor. Bunun hesabını sandıkta sorun. Siyasi partileri bu oyunuzla hizaya çekeceksiniz. Sakın ola siyasi ideolojileri bir kenara bırakarak, şehriniz için bunu yapın. Kadıköy için yaptıklarımızın ardı arkası kesilmez” şeklinde konuştu.

Ümraniye’nin Kadıköy’ü geride bıraktığını ve dünyayla yarışır hale geldiğini söyleyen Kadir Topbaş, “Kadıköy Meydan projesini hayata geçiriyoruz. Bambaşka, imrenilecek bir proje. Biz bunu yaptık planlara işledik. Hemen kötülemeye başladılar. Hemen montaj görüntüleri internete koydular. Önümüzü kesiyorlar. Dünyanın parmak ısıracağı bir meydan proje var. Bunu biz yapıyoruz” dedi.

60 BİN METREKARE YAYALAŞIYOR
Yeni Kadıköy Meydanı çalışması 230 bin metrekarelik bir alan üzerinde yapılacak. Kadıköy Sahili, Metro İstasyonu, Haldun Taner Tiyatrosu, Vapur İskeleleri, Rıhtım Caddesi ve Haydarpaşa arasındaki 60 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak. Çalışmayla hem trafiğin rahatlatılması hem de yeşil alanların artırılması hedefleniyor. Çalışma kapsamında meydandaki tüm döşemeler yenilenecek. Kıyı düzenlemesi için sahil şeridi tümden ele alınacak. Düzenlemenin en önemli unsurlarından biri bisiklet yolu. Meydandaki tüm ağaçlar korunacak ve yeni ağaçlar dikilecek. Meydandaki Başöğretmen Atatürk Anıtı olduğu haliyle korunacak ve çevresi düzenlenerek yeşillendirilecek.

“CHP, HAVARAY VE TELEFERİK PROJESİNE RET VERDİ”
İki hafta meclise plan getirdiklerini belirten Topbaş, “Bu 4 tane işlenmiş metro hattı, 5 hattı havaray, 6 tane teleferik, 1 tane finüküler, 100 bin araçlık otoparklar. Komisyona şer koydular, meclise ret verdi CHP’liler. CHP bu şehrin trafik sıkıntısını çözecek bir plana ‘Hayır’ dediler ama sizin verdiğiniz yetki ile oluşan AK Partili meclis üyeleri oy çoğunluğu ile bunu meclisten geçirdi. Biz engelli koşuya alıştık. Engel tanımıyor koşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Programın ardından protokol üyeleri, ilk kazmanın startını sahnede birlikte verdi. Başkan Topbaş, müteahhit firmalardan projenin 24 ay içinde bitirileceğinin sözünü aldı.

kadikoy2.20140301230728.jpg

kadikoy3.20140301230744.jpg

kadikoy4.20140301230758.jpg

kadikoy5.20140301230811.jpg

kadikoy6.20140301230823.jpg

kadikoy7.20140301230836.jpg

kadikoy8.jpg

kadikoy9.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu