Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, her yıl olduğu gibi bu yılda Belediyedeki kadın çalışanları çiçeklerle karşılayacak

07 Mart 2012 Çarşamba 17:16
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, her yıl olduğu gibi bu yılda Belediyedeki kadın çalışanları sabah 08.00 de mesailerine girerken, ellerinde çiçeklerle karşılayacak ve günlerini kutlayacak.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, her yıl olduğu gibi bu yılda Belediyedeki kadın çalışanları sabah 08.00 de mesailerine girerken, ellerinde çiçeklerle karşılayacak ve günlerini kutlayacak.

Öte yandan, 8 Mart Perşembe akşamı saat 20.00 de Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki “Anadolu Kadınları” adlı oyun Kadıköylü tüm kadınlara ücretsiz olarak gösterilecek.  “Hayatı doğuran kadınlar, kendilerini yeniden doğuracaklar...” sloganını taşıyan oyun, yüzyıllar boyunca Anadolu coğrafyasının sosyo-ekonomik-kültürel yönelişine yol açan kadınların hikayelerini anlatıyor. Anadolu Kadınları Güngör Dilmen’in 2008’de yazmış olduğu “Cumhuriyetliler” bölümü ile beraber sahneye taşınıyor. İlkçağdan başlayarak, günümüze kadar Anadolu Coğrafyası üzerinde yaşamış, bazen erk olmuş bazen de erk’in yanında bulunmuş ve tarihe damgasını vurmuş kadınların hikâyeleri anlatılan oyunu,  Düşevi Oyuncuları, Ferda Kaynar, Derya Cesur, Mübeccel Yalçın, Ebru Müjde ve Manolya Kul rol alıyor.

SANAT, ŞİDDETİ SORGULAYACAK...

Kadıköy'deki bir başka etkinlik ise Kadıköy Belediyesi ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi işbirliğinde düzenlenecek. 9 Mart Cuma günü saat 13.30'da “Sanat, şiddeti sorguluyor” başlıklı bir panel gerçekleştirilecek.  Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen'in yöneteceği panel Caddebostan Kültür Merkezi'nde yapılacak. Panelde İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü av. Nazan Moroğlu, sümerolog-yazar Muazzez İlmiye Çığ, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi heykeltraş Prof. Dr. Meriç Hızal, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi ressam Prof. Dr. Mustafa Pilevneli ve Marmara Üniversitesi Geleneksel Türk  El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Atlıhan konuşacak.  Panelin ardından da İstanbul Üniversitesi Konservatuarı’ndan Özlem Çakman, “Kelebek Kadınlar”' adlı bir performans sergileyecek. Aynı gün saat 15.30'da ise “Uluslararası Kadın Sanatçılar Sergisi” açılacak.

8 ÜNSÜZ KADINDAN MEME KANSERİ

Kadıköy Belediyesi'nin bir başka etkinliği ise 8 Mart Perşembe akşamı saat: 20.30'da Halis Kurtça Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. “8 Ünsüz Kadından Meme Kanseri” adlı ücretsiz gösteride, traji-komik olaylar hareket ve müzik eşliğinde aktarılacak.

13 Mart Salı günü saat 14.00'te de yine bir bilgilendirme toplantısı yapılacak. Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan panelde, Dr. Hilal Ünalmış Duda, Füsun Altınok ve Yücel Erdener'in konuşmacı olacak. Panelde,  kadına şiddetin uluslararası boyutu, savaşta tecavüz, medyada kadın olmak ve kadının siyasette yeri konuları ele alınacak.

KADINLARA ÖZEL TİYATRO OYUNU

Barış Manço Kültür Merkezi, 6 Mart salı akşamı saat 20.30'da özel bir tiyatro etkinliğine ev sahipliği yapacak. Tiyatro Boğaziçi'nin “Bir Kadın Uyanıyor” adlı oyunu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle sadece kadınlara oynanacak. Aysel Yıldırım'ın rol aldığı tek kişilik oyunda, Bir Kadının yaşadıkları ve yaşamını sorgulamasıyla uyanışı anlatılıyor.

kadikoy2.20120307172106.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar