Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir'in Kiraz İlçesi'nin Karaburç Mahallesi'nde vatandaşlar susuzluktan isyan etti.

04 Ağustos 2015 Salı 13:51
Su ihtiyaçlarını karşılamak için 2-7 kilometre uzaklıktaki komşu mahallelerden omuzlarında ya da traktörlerle su taşıyan vatandaşlar, sorunun biran önce çözülmesini istedi.

İzmir'in Kiraz İlçesi'nin daha önce 'köy' statüsünde olan Karaburç Mahallesi'nde, içme suyu kuyularındaki su yetersizliği nedeniyle görülen basınç düşüklüğü sıkıntı yarattı. Su ihtiyaçlarını karşılamak için 2-7 kilometre uzaklıktaki komşu mahallelerden omuzlarında ya da traktörlerle su taşıyan vatandaşlar, sorunun biran önce çözülmesini istedi.

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmadan önce köy olan, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Karaburç Mahallesi'nde görülen su sıkıntısı, halkın tepkisini çekiyor. İhtiyaçlarını karşılamak için omuzları, el arabalarında ya da traktörleriyle en yakını 2 kilometre uzaklıktaki komşu mahallelere giden Karaburçlular, sorunun çözülmesini istedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri köyün su sıkıntısını çözmek için iki kuyu açılmasının planladığını, bu çalışmanın yapılması i için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan bir yıl önce izin istediklerini açıkladı. Henüz orman arazisi içinde kuyu açılması için izin alamadıklarını belirten İZSU yetkilileri, bunun üzerine mevcutta açık olan bir kuyuyu kullanmak üzere harekete geçtiklerini, elektrik giderlerini de üstlenecek şekilde kuyu sahibiyle protokol imzalayacaklarını söyledi. Ağustos ayı içinde Genel Müdürlük onayının ardından kuyuyu kullanıma alacaklarını ve köyün su sıkıntısını çözeceklerini belirten İZSU yetkilileri, geçici önlemin arıdndan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan onay gelince diğer iki kuyuyu açacaklarını belirtti.

karaburc2.20150804135216.jpg

karaburc3.20150804135231.jpg

karaburc4.20150804135248.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu