Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir’in EXPO 2020 adaylığına Avusturya Bayındırlık ve İskan Bakanı tam destek sözü verdi

12 Eylül 2011 Pazartesi 23:38
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Avusturyalı Bakan Michael Ludwig, “İEF’ye katılmak üzere geldiğimiz İzmir’den çok etkilendik. Avrupa’nın iyi çalışan kentlere ihtiyacı var. Bence İzmir de bunlardan biri” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Avusturyalı Bakan Michael Ludwig, “İEF’ye katılmak üzere geldiğimiz İzmir’den çok etkilendik. Avrupa’nın iyi çalışan kentlere ihtiyacı var. Bence İzmir de bunlardan biri” diye konuştu.

80. İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılmak üzere kente gelen partner ülke Avusturya’nın Viyana Eyaleti Bayındırlık ve İskan Bakanı Michael Ludwig ile Büyükelçi Heide Maria Gürer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. İzmir Fuarı’nın açılış törenini çok etkileyici bulduklarını ifade eden Bakan Ludwig, “İzmir’de bulunmaktan çok mutluyuz. İzmirliler çok sıcakkanlı ve dünya görüşü açık insanlar. Tören konuşmaları sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Herkes, İzmir’i örnek almalı’ demişti. Bu çok hoşuma gitti, çünkü kendisi çok haklı. Avrupa’nın iyi çalışan kentlere ihtiyacı var. Bence İzmir de bunlardan biri” dedi. Fuarda başkent Viyana’nın etkisinin hissedildiğine değinen Ludwig, “Size, Viyana Belediye Başkanı’nın selam ve sevgilerini getirdim. İzmir’deki belediyecilik çalışmalarını yakından izleme fırsatı buluyoruz. Özellikle Viyana ile İzmir’in ilişkilerini pekiştirmek ve fuardaki sergimizde gösterdiğimiz gibi şehircilik alanındaki bilgi ve altyapı birikimimizi de sizlerle paylaşmak isteriz” diye konuştu.

Avusturya’dan EXPO desteği

İzmir’in EXPO 2020 adaylığıyla ilgili de konuşan Avusturya Bayındırlık ve İskan Bakanı sözlerine şöyle devam etti:

“Size adaylığınızda çok başarılar diliyoruz. EXPO 2020 İzmir’e gelirse, tüm ülkeye ekonomik olarak çok büyük etkisi olacaktır. Biz küçük bir ülkeyiz ama diplomatik ilişkilerimiz oldukça kuvvetli. Diğer ülkelerle olan diyaloglarımızda da size olan desteğimizi dillendireceğiz.”

Başkan Kocaoğlu: “Avusturya’ya teşekkür ederiz”

İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki ilk “partner ülkenin” Avusturya olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Avusturya, dünyada üst düzey saygınlığı olan ve devletlerarası ilişkileri farklı çıtada olan bir ülke. Sizin ülkeniz, nüfus ve coğrafi olarak küçük olabilir ama önemli olan, topyekün gelişmişlik ve dünya arenasında oyuncu olabilmektir. Avusturya da bunu çok iyi yapıyor. EXPO’da bize verdiğimiz destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Konuk bakana İzmir kenti, Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Enternasyonal Fuarı hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Umarım İEF’deki ortaklığımızdan her iki ülke de kazançlı çıkar” şeklinde konuştu.

İzmir ile Viyana’nın projeler bazında çeşitli ortaklıklar yapabileceğini konuşan Bakan Ludwig ile Başkan Kocaoğlu, toplu ulaşım, çöp, çevre, su-kanal yatırımları gibi konularda da görüş alışverişinde bulundu.

izmir2.20110912234209.jpg

izmir3.20110912234224.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu