Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir Dernekler İl Müdürlüğü, STK'ları desteklemek için İZKA projeleriyle tanıştırıyor

31 Aralık 2010 Cuma 13:19
İzmir'de yapılan toplantıda konuşan Başbakanlık Sosyometri Danışmanı Taha Gergerlioğlu "Referandumdan önce sivil toplum kuruluşları şikayet makamıydılar, şimdi çözüm mercileri oldular." dedi.

İzmir İl Dernekler Müdürlüğü ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'nın birlikte düzenlediği toplantıda, sivil toplum kuruluşlarına (STK) 2010–2013 İzmir Bölge Planı ve sağlanan destekler anlatıldı. İl Dernekler Müdürü Bülent Korkmaz, demokrasinin tam olarak yerleşmesini sağlamak için STK'lara önem verilmesi gerektiğini söyledi.
Toplantıya Başbakanlık Sosyometri Danışmanı Taha Gergerlioğlu, İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, İZKA Program Yönetim Birim Başkanı Sedef Özer, Türkiye Hizmet Gönüllüleri Konfederasyonu Başkanı Nezaket Atasoy, federasyon başkanları ve 100'ü aşkın dernek temsilcisi katıldı.
Açılış konuşmasını yapan İl Dernekler Müdürü Korkmaz, 2003 yılının STK'lar için milat olarak görülebileceğini belirterek, "Bu tarihte derneklere yönelik iş ve işlemler, güvenlik birimlerinden alınarak sivil müdürlüklere devredildi. Ayrıca yasal düzenlemelerle STK'ların önemi vurgulandı. İş ve işlemlerde ciddi anlamda rahatlama sağlandı." dedi. Derneklerin en büyük sıkıntılarının başında maddi güçlüklerin geldiğini vurgulayan Bülent Korkmaz, "Derneklerin üye aidatlarıyla ayakta kalması zorlaştı. Bu nedenle ekonomik sorunlara çözüm üretmekte zorlanılıyor. Bu durumlarda proje hazırlamak ve ilgili hibe kredilerinden faydalanmak daha da önemli hale geldi." şeklinde konuştu.

Başbakanlık Sosyometri Danışmanı Gergerlioğlu da SKT'ların anayasa değişikliği referandumundan güçlenerek çıktığını, bundan sonra daha da güçleneceklerini söyledi. Gergerlioğlu, "Referandumdan önce sivil toplum kuruluşları şikayet makamıydılar, şimdi çözüm mercileri oldular." diye konuştu.

İZKA Genel Sekreteri Can da gelişmiş ülkelerde hükümet dışı örgütlerin demokrasinin gelişimini hızlandırdığına dikkat çekti. Dr. Can, "Bizler için STK'ların önemi büyüktür. Tüm derneklerde kaynak sorunu var. İZKA olarak, size yol gösterip bu kaynakları arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Proje yazma eğitimleri veriyoruz. Fon kaynaklarından yararlanma yollarını anlatıyoruz." dedi.

STK temsilcilerine seslenen Program Yönetim Birim Başkanı Özer ise İZKA'nın bugüne kadarki faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi, Ajans destekleri ve STK'ların bunlardan nasıl yararlanabileceği konularını aktardı.
www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu