Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir Büyükşehir Belediyesi hafta sonu iki arıtma tesisinin daha temelini atıyor

22 Eylül 2011 Perşembe 18:48
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumartesi günü iki önemli çevre yatırımına start veriyor. Temeli atılacak Doğanbey-Ürkmez ve Özdere ileri biyolojik arıtma tesislerinin hizmete girmesiyle, kentin gözde turistik yerleşimlerinde atık su sorunu tarihe karışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumartesi günü iki önemli çevre yatırımına start veriyor. Temeli atılacak Doğanbey-Ürkmez ve Özdere ileri biyolojik arıtma tesislerinin hizmete girmesiyle, kentin gözde turistik yerleşimlerinde atık su sorunu tarihe karışacak.

Geçtiğimiz hafta 2014 yılına dek gerçekleştireceği projeleri kamuoyuna açıklayarak yatırımlara yeniden hız veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, önce Evka 5 Köprülü Kavşağı’nın temelini attı; sonra Yeşildere Caddesi’ni “viyadük” ile aşarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak yolun yapım ihalesini gerçekleştirdi. Hız kesmeyen Büyükşehir Belediyesi, 24 Eylül Cumartesi günü de Doğanbey-Ürkmez ve Özdere arıtma tesislerinin temelini atacak. Her iki tesis için de tek bir tören düzenlenecek. Saat 11.00’de başlayacak tören Doğanbey-Ürkmez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde yapılacak.

250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak

Cumartesi günü temeli atılacak arıtma tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte, 5 büyük turistik yerleşimde birden atık su sorunu tarih olacak. Önümüzdeki yaz dönemi içinde tamamlanması planlanan bu iki önemli tesisin hizmete girmesi, İzmir’in turizm cenneti sahillerinin korunması adına çok önemli bir adım olacak.İki tesis, toplam 250 bin kişilik nüfusa hizmet verebilecek kapasitede çalışacak.

Doğanbey-Ürkmez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Seferihisar’a bağlı Ürkmez, Doğanbey ve Payamlı mahallelerinin evsel atıklarını biyolojik arıtmadan geçirecek tesis, 9 milyon 250 bin liralık yatırımla gerçekleştirilecek. 2012 yılı Haziran ayı sonunda devreye girecek arıtmatesisi,125 bin kişiye hitap edecek vegünlük 25 bin metreküp atık suyu arıtacak kapasitede olacak.

Doğanbey (Ürkmez) Atıksu Arıtma Tesisi, Doğanbey-Payamlı-Ürkmez yerleşimlerinin yaz ve kış nüfusu dikkate alınarak birbirine paralel iki hattan oluşacak. Azot ve fosfor giderimi yapılacak tesiste koku giderim üniteleri de yer alacak. Tesise gelen ham atıksu, çeşitli ızgaralardan geçerek sonrasında havalandırmalı kum ve yağ tutucuda işlem görecek. Ardından içerdiği fosfor arıtılacak, uzun havalandırmanın yapıldığı aktif çamur ünitesinde arıtma işlemi yapıldıktan sonra çöktürme işlemi uygulanacak ve ultraviyole ile dezenfekte edilerek doğaya verilecek.

Özdere-Gümüldür İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Özdere’nin Kesre mevkiinde inşa edilen tesis için Mart ayında yapılan yer tesliminin ardından arıtma alanında saha düzenlemesi yapıldı ve istinat duvarı çalışmaları gerçekleştirildi. Önümüzdeki yılın Ağustos ayında tamamlanacak ve 125 bin kişinin evsel atığını arıtacak ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde ayrıca koku giderim sistemi de yer alacak. Tesisin hizmete girmesi ile foseptiklerle toplanarak alıcı ortama verilen evsel atıklar biyolojik arıtmadan geçirilmiş olacak. Tesis için İZSU,  8 milyon 987 bin TL.’lik yatırım yapacak.

7 yılda kaderleri değişti

2004 yılında çıkan 5216 sayılı Kanun, İzmir’deki birçok ilçe ve küçük yerleşim biriminin adeta kaderini değiştirdi. Tarihleri boyunca hiçbir altyapı yatırımı ulaşmamış bölgeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandıkları ilk 7 yılda yüzlerce yıllık özlemlerine kavuştular. Bir yandan tarım alanlarına ulaşan arazi yollarını asfaltlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da kanalizasyon ve foseptik gibi problemleri kurduğu arıtma tesisleri ile ortadan kaldırdı. Büyükşehir Belediyesi toprağı, suyu kirlilik tehdidinden kurtarmakla kalmayıp bu bölgelerin ulaşım sorunlarını çözdü, okulların bakım onarımlarını gerçekleştirdi, verdiği desteklerle bölgedeki üreticilerin yüzünü güldürdü. Sahil bölgelerinde arıtma bulunmaması nedeniyle oluşan kirlilik tehdidi de yine İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde ortadan kalkıyor.

izmir2.20110922184920.jpg

izmir3.20110922184939.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu