Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir Büyükşehir Belediyesi dünyanın sayılı kentlerinde uygulanan “Katı Atık Değerlendirme Tesisi”nin projesini kamuoyuyla paylaştı

15 Ekim 2011 Cumartesi 19:31
Türkiye’de ilk kez yüksek miktarda atığın kapalı sistemde tam otomatik işlenerek değerlendirileceği tesis; kompost ünitesi, anaerobik çürütücü, kontrol odası, hava kontrol ünitesi, ayrıştırma tesisi ve atık kabul alanı bölümlerinden oluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kenti atık sorunundan tamamen kurtaracak, dünyanın sayılı kentlerinde uygulanan “Katı Atık Değerlendirme Tesisi”nin projesini kamuoyuyla paylaştı. Büyükşehir’in kuracağı tesis, Türkiye’de yüksek miktarda atığın entegre bir yaklaşımla, “kapalı sistemde ve tam otomatik” işlenerek değerlendirileceği ilk tesis olacak. Atıklar koku ve görüntü kirliliği yaratmadan yeniden ekonomiye kazandırılacak; kurulacağı bölgenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Negatif basınç uygulamasıyla dışarıya koku da sızmayacak.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Entegre Atık Yönetimi ilkesinden hareketle hazırladığı İzmir Katı Atık Değerlendirme Tesisi’nin detaylarını açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı DaireBaşkanı Yıldız Sezgin, Belediye Meclis Toplantısı’na katılarak projeye ilişkin bir sunum yaptı. Kenti atık sorunundan kurtaracak tesis projesi, meclis üyelerinin de beğenisini topladı. Koku ve görüntü kirliliği gibi rahatsız edici unsurları tamamen ortadan kaldıran proje, aynı zamanda kurulacağı bölgenin elektrik ihtiyacını da karşılayabilecek.
 
Türkiye’de ilk olacak
2005 yılından beri yer seçimi kadar teknoloji seçimi konusunda da hassasiyetle çalışılan proje, dünyadaki 100’e yakın firma ve teknolojilerin incelenmesiyle belirlendi. Türkiye’de ilk kez yüksek miktarda atığın kapalı sistemde tam otomatik işlenerek değerlendirileceği tesis; kompost ünitesi, anaerobik çürütücü, kontrol odası, hava kontrol ünitesi, ayrıştırma tesisi ve atık kabul alanı bölümlerinden oluşacak. Bölgedeki çevresel ve sosyal faktörlere uyumlu olarak tasarlanacak katı atık değerlendirme tesisi, tamamen kapalı sistemle çalışacak ve negatif basınç uygulamasıyla dışarıya koku sızmayacak. Atıkların çevreye hiç bir zarar vermeden ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan proje aynı zamanda, çöpün ekonomik anlamda da değerlendirilmesine imkan tanıyacak. Tesisin çıktılarından geri dönüşüm sanayisine hammadde, RDF ek yakıt, enerji ve kompost elde edilecek. Biyogaz ünitesinde 250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak nitelikte elektrik üretilecek. Elektrik enerjisi tesisin enerji ihtiyacını karşıladıktan sonra, fazla enerji bölgedeki enterkonnekte sisteme verilecek. Tesisin bir diğer çıktısı ve dağıtımı yapılacak ürünü ise tarımsal gübre olacak.
 
Kötü örneklerin yarattığı algıyı yıkacağız
Proje hakkında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tesis için yer arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Tesisin mutlaka bir yerde kurulacağını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, bu konuda sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin değil, MTA’dan Orman’a, DSİ’ye ve Tarım İl Müdürlüğü’ne kadar bir çok kurum kuruluşun yetkisinin olduğunu ve ortak bir nokta bulunması gerektiğini dile getirdi. Başkan Aziz Kocaoğlu, mevcut proje ile atıkların dışarıda hiç bir depolama yapılmadan ekonomiye kazandırılacağını belirterek, “Yer arayışımız sürüyor. Nerede yapmak istersek isteyelim, bir çok kurum ve kuruluşun görüşünü almak zorundayız. Bugün İzmir ve Türkiye’de termik santraller konuşuluyor. Termik santrali kimse istemiyor, tıpkı çöp tesisi gibi. Çünkü iyi örnekleri yok. Bu nedenle vatandaşlarımız haklı. Ama biz, kuracağımız tesis ile bu konudaki algıları yıkacağız” diye konuştu.
Çevre konusunda İzmir’in, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte “açık ara öncü kent” olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:
“Çoğu konuda Avrupa standartlarının da üstündeyiz. Biz, bu tür bir tesisi kuzeyde ve güneyde olmak üzere ikiye bölerek yapmak istiyoruz. Bir yerlerden bir şeylere başlamak durumundayız. Yedi buçuk senedir belediye başkanıyım. Günahıyla sevabıyla, kişiliğiyle 3,5 milyon hemşerimizin önünde bir duruş ve tavırla bu işi götürüyorum. Bu projenin gerçekleşmesi için tüm İzmirli hemşerilerimizden, tüm meclis üyelerimizden samimi destek istiyorum. Çöp sorununu halledip, Körfezi de yüzülebilir hale getirdiğimizde, İzmir metropol kentini değil Türkiye’de, dünyada çevre konusunda adından söz edilir ilk 10 kent içinde değerlendiririz. Çalışmalarımızın hedefi budur.”
 
Nerede değil, nasıl kurulacağı önemli
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Adnan Oğuz Akyarlı ise ortaya konulan projenin son derece başarılı bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek “Tesisin nerede yapılacağı değil, nasıl yapılacağı önemlidir” dedi. Önyargılı yaklaşımları kırmanın yolunun doğru teknoloji seçiminden geçtiğini vurgulayan Akyarlı, “Burada mevcut en iyi teknolojilerin gündeme getirildiğini görüyoruz. Bu çevresel bir maliyettir, bir bedeldir. Bu proje vahşi depolamaya oranla daha yüksek bir maliyet getirecektir. Ama toplum adına bu maliyeti göğüsleyen bir anlayış görüyoruz. Buna benzer bir tesis, Viyana’da üstelik şehrin gezinme sınırları içindedir. İnanıyorum ki, bu tesis yarın turistler tarafından örnek bir model olarak gezilecek bir tesis olacaktır” sözleriyle projeyi destekledi.

izmir2.20111015193731.jpg

izmir3.20111015193751.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar