Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılda ortalama 3 milyon metreküp su elde edilmesi planlanan Bostanlı Barajı için yatırım kararı aldı

15 Şubat 2012 Çarşamba 08:55
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılda ortalama 3 milyon metreküp su elde edilmesi planlanan Bostanlı Barajı için yatırım kararı aldı. Örnekköy Mezarlığı’na yakın bir bölgede kurulacak baraj, olası sel taşkınlarını da önleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılda ortalama 3 milyon metreküp su elde edilmesi planlanan Bostanlı Barajı için yatırım kararı aldı. Örnekköy Mezarlığı’na yakın bir bölgede kurulacak baraj, olası sel taşkınlarını da önleyecek.

İzmir’i gelecekte ‘susuzluk tehlikesi’ ile karşı karşıya bırakmama konusunda kararlılığını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bostanlı Barajı için de yatırım kararı aldı. İZSU Genel Müdürlüğü, 1997 yılında yaptırılan planlama raporlarının güncellenmesi gerekliliği göz önüne alınarak “Revize Planlama ve Uygulama Projeleri Yapımı Mühendislik Hizmetleri İşi” için ihaleye çıktı. 1 milyon 420 bin liralık yatırımla öncelikle Revize Planlama Raporu oluşturulacak, DSİ tarafından raporun onaylanmasının ardından da raporda ortaya konan veriler ve bilgilerden faydalanılarak uygulama projesi hazırlanacak. Uygulama projeleri firma tarafından 480 günde İZSU’ya teslim edilecek. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında İZSU, barajın yapımı için ihaleye çıkacak.  

Bostanlı Barajı Revize Planlama Raporu kapsamında; baraj havzasının ve derenin hidrolojisi (derenin aldığı su miktarı, debisi) incelenecek. Barajın yüksekliği buna göre hesaplanarak değişip değişmeyeceği belirlenecek. Malzeme ocakları (kaya ocağı, kil ocağı, çakıl, kum vs. barajın yapımında kullanılacak malzemeler) güncelleştirilecek. Gerekirse yeni malzeme ocakları için uygun yerler bulunacak. Bu malzeme ocakları ve barajın tüm tesisleriyle ilgili kamulaştırma çalışmaları planlama düzeyinde yeniden yapılacak. Malzeme ocaklarının ve derenin hidrolojisinin sonucuna göre barajın tipinin değişip değişmeyeceği, özellikleri ve yüksekliğinin ne olması gerektiği ortaya çıkacak.

Barajdan yılda ortalama 3 milyon metreküp su edilecek ve Karşıyaka’nın içme suyu ihtiyacının karşılanmasına destek sağlayacak.  Bostanlı Barajı, Karşıyaka ilçesinde Örnekköy Mezarlığı’nın 1.2 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Bostanlı Deresi üzerinde inşa edilecek.

izmir2.20120215085720.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar