Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı’daki denize hakim arazide kuracağı yaşam parkının temelini atıyor

29 Eylül 2011 Perşembe 22:22
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumartesi günü de Bayraklı’daki denize hakim arazide kuracağı yaşam parkının temelini atacak. İçinde çok amaçlı salon, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, çocuk oyun ve kondisyon alanları ile yürüyüş yollarının bulunacağı parka, Bayraklı (eski Smyrna) antik kentini ortaya çıkaran ünlü arkeolog Ekrem Akurgal’ın adı verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumartesi günü de Bayraklı’daki denize hakim arazide kuracağı yaşam parkının temelini atacak. İçinde çok amaçlı salon, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, çocuk oyun ve kondisyon alanları ile yürüyüş yollarının bulunacağı parka,  Bayraklı (eski Smyrna) antik kentini ortaya çıkaran ünlü arkeolog Ekrem Akurgal’ın adı verildi.

Başkan Aziz Kocaoğlu’nun 2014 Mart’ına kadar gerçekleştirilecek proje ve yatırımları açıklamasının ardından peşpeşe temel atma ve açılış törenleri gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki hafta sonunu da hareketli geçirecek. Son iki hafta içinde toplam yatırım tutarları 60 milyon lirayı bulan Evka 5  Köprülü Kavşağı ile Özdere ve Doğanbey-Ürkmez arıtmalarının temellerini atan, Gümüldür’deki İtfaiye ve İZSU hizmet binalarının açılış kurdelesini kesen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1 Ekim Cumartesi günü de Bayraklı’nın denize hakim noktasında kurulacak yaşam parkının temelini atacak. “Hocaların hocası” olarak bilinen, Bayraklı (eski Smyrna) antik kentini ortaya çıkaran ünlü arkeolog Ord.Prof.Dr. Ekrem Akurgal’ın adı verilen yaşam parkındaki tören saat 11.00’de gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı’nın üst kesimlerinde Cengizhan Mahallesi’ndeki toplam 90 dönümlük bir alanda oluşturulacak dev tesisin projesini hazırlayıp alanın yürüyüş yollarına ait altyapı çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak Ekrem Akurgal Yaşam Parkı, 360 günde tamamlanacak.

Bayraklı’da yeni bir dünya kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin beldelerde uyguladığı ve çok beğenilen çok amaçlı salon projesi, metropol alanda bulunan ilçelerden ilk kez Bayraklı’da, bu proje ile yaşama geçirilecek. Cengizhan Mahallesi ve çevresinde oturan vatandaşlar, kültür-sanat ve spor aktiviteleri ile nişan düğün törenlerini de bu salonda gerçekleştirebilecek. 

Toplam 90 bin metrekarelik alanda oluşturulacak günü birlik tesiste çok amaçlı salonun yanısıra basketbol, voleybol ve tenis sahaları, eğitim parkı, çocuk oyun alanları, açıkhava kondisyon alanı, kafeterya, seyir terasları, piknik alanı, yürüyüş yolları ve otopark alanları bulunacak.

Hocaların hocasıydı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı sırtlarında yapacağı dev yaşam parkına adı verilen Ord.Prof.Dr. Ekrem Akurgal, 1911 yılında Hayfa yakınlarındaki bir köyde doğdu. 1931’de İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Devlet sınavını kazanarak Almanya’da arkeoloji öğrenimi gördü. 1935 yılında Soyadı Kanunu çıkınca, babasının isteği üzerine, bir Sümer kralının adı olan ve Sümerce’de “Büyük ülkenin babası” anlamına gelen Akurgal soyadını aldı.

1957 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinde ordinaryüs profesör oldu. Ege’de Foça (Phokaia), Çandarlı (Pitane), Çeşme – Ildırı Erytrai ve Bayraklı (eski Smyrna) antik kentlerini ortaya çıkardı. Eski Yunan, Hitit – Hatti ve eski Anadolu uygarlıkları üzerine çeşitli dillerde sayısız eseri yayınlandı.

Dünyadaki pek çok bilim kuruluşunun şeref üyesi olan Ekrem Akurgal, Federal Almanya “Büyük Liyakat Nişanı Yıldızlı Rütbesi” (1979), “Goethe Madalyası” (1979), “Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü” (1981), İtalyan “Commandatore Nişanı” (1987) ve Fransız “Légion d’Honneur Officier” ödülünü (1990) kazandı.

Türkiye’de arkeoloji bölümlerinde akademik olarak görev yapmış ve yapmakta olan birçok arkeoloğun hocası olarak “Hocaların Hocası” ünvanıyla anılan Akurgal, 2002 yılında İzmir’de vefat etti. Ekrem Akurgal’ın çalışmaları, kendisi de bir uzman arkeolog olan ve sağlığında en yakın asistanlığını yürüten eşi Meral Akurgal tarafından sürdürülüyor.

izmir2.20110929222659.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu