Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSU, TİKA ile birlikte Karadağ’ın değişik bölgelerinin su ve kanalizasyon altyapı ihtiyacı için proje çalışmaları yaptı

11 Kasım 2011 Cuma 09:24
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin altyapıdaki öncü kuruluşu olan İSU Genel Müdürlüğü,Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yaptığı işbirliği anlaşması çerçevesinde balkan ülkesi Karadağ’ın değişik bölgelerinin su ve kanalizasyon altyapı ihtiyacı için proje çalışmaları yaptı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin altyapıdaki öncü kuruluşu olan İSU Genel Müdürlüğü,Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yaptığı işbirliği anlaşması çerçevesinde balkan ülkesi Karadağ’ın değişik bölgelerinin su ve kanalizasyon altyapı ihtiyacı için proje çalışmaları yaptı.

YURTDIŞI PROJELER ARTIYOR

Kocaeli’nde yaptığı yatırımlar, işletmecilikte son teknoloji ürün ve sistemler ile hizmet veren ve Türkiye’de örnek projeler geliştiren İSU Genel Müdürlüğü, gerek yurt içinde  gerekse de yurtdışında sosyal sorumluluk alanında çalışma ve projeler yürütüyor. Geçen yıl sel afeti yaşayan kardeş ülke Pakistan’ın sağlıklı içmesuyu ihtiyacını karşılamak  için 2 adet paket içmesuyu arıtma tesisi gönderen kurum, ayrıca Thatta ve Makli bölgelerinde 150.000 kişiye yetecek 1 adet içmesuyu arıtma tesisi, terfi merkezi ve terfi hattı projesini tamamladı. 

İSU EKİBİ KARADAĞ’DA

İSU’nun yurtdışına yönelik ikinci durağı ise TİKA’nın hizmet verdiği Karadağ oldu. 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşan ve  625 bin civarındaki nüfusunun yüzde 25’i müslümanlardan oluşan Karadağ’da çok az sayıda Türk nüfus ta bulunuyor. Ülkenin susuzluk problemi yaşayan Adriyatik kıyısındaki Bar şehrine bağlı Ostros ile turistik şehir olan Plav şehirlerinin içmesuyu ve kanalizasyon altyapısının yenilenmesi için geçtiğimiz mayıs ayında Karadağ’a giden Projeler Daire Başkanı Ahmet Yücesoy başkanlığındaki ekip ön çalışmalar yaptı. Ancak iklim şartları nedeniyle eksik kalan bazı çalışmaların tamamlanması için Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük başkanlığında Projeler Daire Başkanlığı Harita Şube Müdürü Semih Turan, Harita Mühendisi Kemal Karabulut ve İnşaat Teknikeri Ayşe Merttürk’ten oluşan ekip Karadağ’a gitti.

BAR OSTROS’DA 35 KM İÇMESUYU HATTI

İSU teknik ekibi, ilk olarak, İşkodra gölü kenarında ve Arnavutluk sınırında geniş bir dağlık alanda kurulan Ostros bölgesinin dağları ile köylerini karış karış gezerek ölçüm yaptı. Ciddi manada su problemi yaşayan ve kuyular ile su ihtiyacı karşılanan bölgede, yaklaşık 35 km uzunluğunda içmesuyu hattı, terfi merkezi ve içmesuyu depolarının yerleri belirlenerek harita ölçümleri yapıldı.

PLAV VE GUSİNYE’DE  60 KM İÇMESUYU VE KANALİZASYON HATTI

Ekibin ikinci durağı ise ülkenin dağlık kesiminde yer alan ve göl çevresinde kurulu bulunan Plav şehri oldu. 1990 yıllarında Yugoslavya’da yaşanan savaşta özellikle Amerika’ya yapılan göç nedeniyle kış aylarında nüfusu azalan ancak turizm nedeniyle yaz aylarında nüfusu 20 bin’e ulaşan Plav’ın mevcut içmesuyu ihtiyacı ile atıksu altyapısı yetersiz kalıyordu. Ekip, mevcut içmesuyu kaynaklarının iyileştirilmesi ve yeni kaynak yapılması ile Plav şehir merkezi ile Gusinye bölgelerinin içmesuyu ihtiyacı ve kanalizasyon altyapısının yenilenmesi için yaklaşık 60 km uzunluğunda harita ölçüm çalışması yaptı. 

Ostros, Plav ve Gusinye bölgelerinin altyapı ihtiyaçlarının karşılanması  için  yaklaşık bir hafta boyunca ölçüm çalışması yapan İSU ekibi, yorucu geçen ancak görevini tamamlamanın mutluluğu ile yurda döndü. Yapılan ölçüm çalışmalarından yararlanarak yaklaşık 3 aylık bir çalışma ile hazırlanacak proje TİKA’ ya gönderilecek.

isu2.20111111092915.jpg

isu3.20111111092928.jpg

isu4.20111111092942.jpg

isu5.20111111092955.jpg

isu6.20111111093009.jpg

isu7.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar