Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul’u sabah etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle AKOMSARI alarmdan KIRMIZI alarma geçti

30 Ocak 2012 Pazartesi 09:33
İstanbul da sabah trafiğinde kar nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bazı sürücülerin emniyet şeritlerini işgal etmeleri nedeniyle kargaşa yaşanırken, kaza ve kürüme çalışmalarına gitmek isteyen görevlilerin ulaşımını zorlaştırdı.

İstanbul’u sabah etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle AKOMSARI alarmdan KIRMIZI alarma geçti.

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri sorumlu oldukları bölgelerde sabaha kadar tuzlama çalışmaları yaptı.

İstanbul da sabah trafiğinde kar nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.  Bazı sürücülerin emniyet şeritlerini işgal etmeleri nedeniyle kargaşa yaşanırken, kaza ve kürüme çalışmalarına gitmek isteyen görevlilerin ulaşımını zorlaştırdı.

Ekipler dün gece 3 bin 772 ton tuz, 73 ton solüsyon kullandı. Perşembe günü başlayan kar yağışıyla birlikte Pazartesi  sabahına kadar ise toplam 18 bin 932 ton tuz, 442 ton solüsyon kullanıldı.

Karla mücadele ekipleri 9 bölgede 2.406 personel 870 araç ile gece ve gündüz buzlanmaya karşı çalışmalarını 24 saat esasına göre devam ediyor.

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) sistemleri uyarılarak buzlanma olan yollara müdahale ediyor. Sensörlerin algıladığı yol yüzeyi sıcaklığı otomatik olarak merkez bilgisayarlarına iletiliyor. Burada yapılan analizlerle sahada çalışan küreme ve tuzlama amirlerinin cep telefonlarına 45 dakika öncesinden “buzlanma başlangıcı müdahale edin” şeklinde uyarı mesajı gönderiyor. Ekipler belirtilen yolda çalışma yaptıktan sonra yine sensörlerden “ Buzlanmaya müdahale edildi, risk ortadan kalktı” mesajı geliyor.  Ekipler bu çalışma ile zamandan tasarruf ederek daha çok bölgede çalışma imkanı bulurken önemli miktarda tuz tasarrufu da sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının başlattığı “evsizlere barınma” çalışmaları Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde bulunan Metin Oktay Spor salonunda devam ediyor. Bugün itibari ile 368 vatandaşın her türlü imkanı sağlanarak misafir ediliyor.

ibb2.20120130094950.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar