Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul’a Balkanlar üzerinden dün akşam saatlerinde gelen soğuk hava önce karla karışık yağmura ardından da kara dönüştü

28 Şubat 2012 Salı 09:47
Kar yağışı gece boyu B.Çekmece, Arnavutköy, Beykoz, Sarıyer ve Kartal’ın yüksek kesimlerinde etkili oldu. Bazı semtlerde ölçülen kar kalınlıkları: Kartal ve Beykoz’un yükseklerinde 12-15cm, Sarıyer, Arnavutköy ve B.Çekmece’nin yükseklerinde 7-10cm, şehir merkezinde ise 1-4cm.

İstanbul’a Balkanlar üzerinden dün akşam saatlerinde gelen soğuk hava önce karla karışık yağmura ardından da kara dönüştü. Kar yağışı gece boyu B.Çekmece, Arnavutköy, Beykoz, Sarıyer ve Kartal’ın yüksek kesimlerinde etkili oldu. Bazı semtlerde ölçülen kar kalınlıkları: Kartal ve Beykoz’un yükseklerinde 12-15cm, Sarıyer, Arnavutköy ve B.Çekmece’nin yükseklerinde 7-10cm, şehir merkezinde ise 1-4cm.  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Rüzgârın aralıklarla fırtına seviyesine (30-70 km/saat) ulaşması bekleniyor. Kar yağışının Perşembe öğle saatlerine kadar aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar gece saatlerinden itibaren buzlanma meydana geleceğini, sürücülerin daha dikkatli araç kullanmaları gerektiğini belirtiyorlar.Vatandaşların kar lastiği kullanmaları, emniyet şeritlerini ihlal etmemeleri ulaşım ve çalışmaların daha hızlı yapılması açısından önem taşıyor. 

Dün saat 15.00’dan itibaren alarma  geçen AKOM gece boyunca karla mücadele çalışmaları yürüttü.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, İstanbul İtfaiyesi, İSKİ, İETT,  İSFALT, Emniyet Müdürlüğü, İBB Trafik, Atık Yönetimi, İGDAŞ, Sosyal İdari İşler, Zabıta,  Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Ulaşım AŞ, Şehir Hatları, Beyaz Masa, Bedaş ve Karayolları Temsilcileri merkezde, küreme ve tuzlama ekipleri ile denetleme ekipleri sahada görev yaptı.

Yüksek seviye kar yağışı planlamasına göre870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele ediyor. Dün akşamdan bu sabaha kadar 1486 ton tuz, 4 ton solüsyon kullanıldı.  Metin Oktay Spor salonunda ise 384 evsiz vatandaşa misafir ediyor.

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar