Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İstanbul’un çeşitli su kaynaklarına toplam 105 bin pullu yavru sazan bıraktı.

16 Ağustos 2012 Perşembe 11:30
İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, su kaynaklarındaki sazan balığı sayısındaki azalmayı önlemek ve amatör balıkçılığı teşvik etmek için; İstanbul’un çeşitli su kaynaklarına toplam 105 bin pullu yavru sazan bıraktı.


       Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2012 yılı yatırım programında yer alan “Balıklandırma Projesi” gereğince harekete geçen İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sazan sayısında büyük azalma görülen sulara pullu sazan balığı takviyesi yaptı. İl Müdürlüğüne bağlı Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nde 2012 yılında üretilmiş olan pullu sazan yavrularını İstanbul’un Beykoz, Çatalca, Silivri, Sultangazi ve Şile ilçelerinde bulunan iç su kaynaklarına bıraktı. Beykoz ilçesinin Bozhane, Çanakçadere, Paşamandıra, Kanlıdere, Cumhuriyet, Kozludere; Çatalca ilçesinin İnceğiz ve Çakıl; Silivri ilçesinin Sayalar, Çayırdere, Gümüşyaka; Sultangazi ilçesi Alibeyköy Barajı ve Şile ilçesinin Kervansaray, Bahçelidere ve Oruçoğlu su kaynaklarına toplam 105 bin pullu sazan yavru bırakıldı.

        İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, bakanlığın başlatmış olduğu bu güzel projeyi İstanbul’da başarıyla uyguladıklarını belirterek; projenin amacının azalan balık sayısını artırmak ve amatör balıkçılığı geliştirmek olduğunu söyledi. İnsanların çevreyi bilinçsizce kirletmesi ve yine bilinçsizce avlanma nedeniyle birçok su ürününün tükenme noktasına geldiğini vurgulayan Piral, “Doğadaki ekolojik denge mutlaka korumalı, insanlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Özellikle deniz, göl ve akarsularımızdaki balık türlerini sıkı takibe almalıyız. Zira balıksız su, insansız şehre benzer. Biz İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü olarak bunun takipçisiyiz, olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

sazan2.jpg

sazan4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar