Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önderliğinde başlatılan yardım kampanyasında toplanılan ihtiyaç malzemeleri Van’a doğru tırlarla yola çıktı

25 Ekim 2011 Salı 21:52
İstanbul’un 26 ilçesinden toplanan yardım malzemeleri Çamlıca gişelerinin ilerisinde bulanan bir tır parkında düzenlenen törenle yola çıktı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe belediye başkanları ve ilçe başkanlarının da hazır bulunduğu törene halkta büyük ilgi gösterdi.

Van’daki depremde zarar gören vatandaşlarımızın bir nebze yarasını sarmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi önderliğinde başlatılan yardım kampanyasında toplanılan ihtiyaç malzemeleri Van’a doğru tırlarla yola çıktı.

İstanbul’un 26 ilçesinden toplanan yardım malzemeleri Çamlıca gişelerinin ilerisinde bulanan bir tır parkında düzenlenen törenle yola çıktı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe belediye başkanları ve ilçe başkanlarının da hazır bulunduğu törene halkta büyük ilgi gösterdi.

Tırların hareketinden önce konuşan Başkan Kadir Topbaş, deprem bölgesinde her derde deva olmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda 133 elemanımız orada yoğun gayret içerisinde. Gönderdiğimiz 17 tır yardım malzemesi, araç gerecin dışında şu anda 5 tır daha gönderdik. 22 tırı göndermiş bulunuyoruz. Toplamda Büyükşehir Belediyesi olarak bizim gönderdiğimiz araç sayısı 60 civarında. Günde 30 bin kişiye emek çıkartma kapasitesiyle seyyar mutfağımız orada. Ve günde 5 bin ekmek çıkartan mobil fırınımız orada” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Van’a gönderilen ekiplerin geceli gündüzlü çalıştığını ifadede enen Başkan Topbaş, “Nefesler tutuldu. Halen umutlar dorukta bir can daha kurtarabilir miyiz diye ekiplerimiz çalışıyor” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Gün bu gün kardeşlik günü. Türkiye bu duyarlılığı gösterdi. 74 milyon büyük bir ailenin bireyleri fertleri olarak ayağımıza bir yerde diken battığı zaman vücudun hissetmesi gibi her noktada bu sıkıntıları hisseden tüm yurttaşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, belediyelerimiz gönülden destek verme yarışına girdiler. Bu konuda hassasiyetler oluştu.”

Bu kampanyaya katılan, öz veriyle yardımını bölgeye aktarmaya çalışan herkese teşekkürlerini sunan Başkan Topbaş, önemli olanın malzemelerin bölgeye ulaştırıldıktan sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine aktarılması olduğunu belirtti.

Bölgeye gidecek İstanbul’daki ilçe  belediye başkanlarının bu konuda orada bir masa oluşturarak, yerleşime, ikamete dayalı, muhtarlardaki kayıtları almak suretiyle yardımları bizzat ihtiyaç sahiplerine takdim etmeleri gerektiğini konuştuklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Çünkü kamyon üzerinden tır üzerinden dağıtımın çok sağlıklı olmadığını biliyoruz. Diğer taraftan bölgenin dağlık alanlarında, köylerde yaşanan sıkıntılar tabi ekranlara çok yansımıyor. O bölgelerle ilgili yine il başkanımızın özellikle arzusu ve isteği doğrultusunda ilçe belediyelerimiz köyleri birer ikişer gerektiğinde kardeş edinmek suretiyle oranın yeniden yapılanması, sıkıntıların geride bırakılması adına çalışma yapacaklar ve yaşam normale dönene kadar da bu ilişki devam edecek” dedi.

Doğal afetlerin, deprem gibi felaketlerin deprem coğrafyası olan Türkiye'de karşılaşılması hiç umulmayan, ama karşılaşılan anlarda da bu toplumun yardımlaşma duygularının, dayanışma duygularının zirveye çıktığı doğal bir refleks olduğu zaman dilimleri olduğunu belirten Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’da başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere depremin olduğu andan itibaren öncelikli gerekli olan arama kurtarma, ekip araç gereçlerinin hemen yola çıktığını söyledi.

Babuşçu, büyük bir mutlulukla arama kurtarma ekiplerinin hemen enkaz altından bir kişiyi çıkardıklarını kayderek, “Ama doğal refleksle bizim belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız milletimizin yardım hislerini duygularını kolayca koordine edip seferber ederek belki bu tırlarla bölgeye ulaşacak olan ve maddi ihtiyaçlara cevap verecek olan yardım malzemelerinin yanında gönüllere değmek istedik. Bir gönül köprüsü oluşturmayı arzu etik” dedi.

Bu amaçla hemen olağanüstü bir toplantı yaptıklarını dile getiren Babuşçu, “Bu toplantıyla beraber bu gün burada 50 civarında tırımızı bu konvoyun ilk adımı olmak üzere beraberce yola koyacağız, yolculayacağız. Şu anda bölgede 3 tane il yönetim kurulu üyesi arkadaşımız deprem bölgesinde köyleri dolaşıyor. Yarın sabah 6 belediye başkanımız yine bölgede olacaklar. Daha önce giden ekibimizin tespitleri doğrultusunda bu malzemelerin en doğru, en verimli şekilde dağıtımını sağlayacaklar'' diye konuştu.

Şu anda bölgeye yurdun bir çok noktasından yardım yağdığını kaydeden Babuşçu, aynı zamanda bu yardımlar kadar bu gönül bağının tesis edileceği, kardeşlik duygusunun geliştirileceği bir ortamı yaratmayı daha çok önemsediklerini dile getirdi. Babuşçu şöyle devam etti: “Van'da, Erciş'de, köylerinde hayat normalleşinceye kadar, depremin yaraları sarılıncaya kadar, bizim belediye başkanlarımız kendilerine kardeş birer köy seçecekler ve o köyün ihtiyaçlarını hayat normalleşinceye kadar bu gönül köprüsü içerisinde sağlayacaklar. Belediyemiz hangi köyü istiyorsa, onu adeta o ilçeye zimmetleyeceğiz ve bu şekilde kalıcı halde tutmaya çalışacağız. Ben bunu çok daha fazla önemsiyorum.”

Törende konuşmaların ardından Kadir Topbaş bir tıra binerek tırı kullandı, Aziz Babuşçu da yanında oturdu.

Daha sonra üzerinde ''Depremzedelerimize geçmiş olsun'', ''Deprem Esenler'den hissedildi. Van için kardeşlik vakti'', ''Acınızı paylaşıyoruz, yanınızdayız'', ''Çekmeköy'den Van'a yardım eli'', ''Çekmeköy Van'daki kardeşlerimize yardıma gidiyor'', ''Kardeşlik sınır tanımaz, Bağcılar'dan Van'a kardeşlik köprüsü'' yazılı afişler olan yaklaşık 50 tır yola çıktı.

van2.20111025215624.jpg

van3.20111025215644.jpg

van4.20111025215702.jpg

van5.20111025215720.jpg

van6.jpg

van7.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar