Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvuru dosyasının tanıtımıyla ilgili basın toplantısı yapıldı

02 Mart 2012 Cuma 09:13
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye’nin olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu belirterek, “İstanbul tarihindeki tüm dönemlerin ötesinde ve zirvesinde olmak üzere olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir” dedi.

İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvuru dosyasının tanıtımıyla ilgili basın toplantısı Olimpiyatevi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar katıldı.

Türkiye olimpiyatların en kuvvetli adayı

Toplantıda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu belirterek, “Bu kent tarihindeki tüm dönemlerin ötesinde ve zirvesinde olmak üzere olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir” dedi.

Yapılan kamuoyu araştırmalarında, İstanbul halkının yüzde 87’sinin olimpiyatların İstanbul kenti için olmazsa olmaz olduğunu düşündüğünü, Türkiye genelinde 16 ilde yapılan kamuoyu ortalamasının Türk halkının yaklaşık yüzde 85'inin Türkiye'nin olimpiyatlara ev sahipliği yapması ve ev sahibi kentin de İstanbul olması yönünde hem fikir olduğunu gösterdiğini aktaran Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü;

İstanbul'un Türkiye'nin tamamını yansıtan büyük ölçekli bir Türkiye fotoğrafı olduğunu belirten Bakan Kılıç, “Türkiye olimpiyatların en kuvvetli adayıdır. Aday kentimiz İstanbul'dur. İstanbul kenti bir dünya markasıdır. İstanbul kenti hem Asya'da hem Avrupa'da konumlanan aynı anda iki kıtayı birlikte yaşayan ve yaşatan tek dünya kentidir. İstanbul bu yönüyle medeniyetlerin dillerin, dinlerin, ırkların, tarih ve kültürel birikimlerin geçiş köprüsüdür aynı zamanda. İstanbul Avrupa'nın Asya'ya açılan kapısı, aynı zamanda Asya'nın Avrupa'ya attığı ilk adımıdır. İstanbul bir hoşgörü, bir güvenlik, bir sağlık, bir büyüme, kalkınma ve alt yapı kentidir. İstanbul Türkiye'nin tamamını yansıtan büyük ölçekli bir Türkiye fotoğrafıdır. Bu kent tarihindeki tüm dönemlerin ötesinde ve zirvesinde olmak üzere olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir” diye konuştu.

İstanbul meydan okumaya aday…

Olimpiyatların İstanbul'a gelmesiyle birlikte, olimpizm ruhunun dünyada adım atmadık coğrafya bırakmamış olacağını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, şunları kaydetti; “İstanbul insanlığın evrensel barışa giden yoldaki en önemli varlıklarından ve değerlerinden biri olan olimpiyat meşalesini almaya, taşımaya, yakmaya, yaşatmaya ve olimpizm ruhuyla, olimpiyat meşalesinin aydınlığıyla medeniyetler çatışması gibi karanlık senaryolara karşı meydan okumaya adaydır. Olimpiyat ruhunu İstanbul yaşatacaktır. İstanbul olimpiyatların dinler, diller, ırklar, renkler, medeniyetler ve kültürler arasındaki önemli bir geçiş olduğunu, buradaki varlığımızla ortaya koyacaktır. Olimpiyatlarla İstanbul ayrıca bir önem kazanmayacak belki ama olimpiyatların İstanbul'a gelmesiyle birlikte olimpizm ruhu dünyada adım atmadık coğrafya bırakmamış olacaktır.”

Başkan Topbaş’a yürekten teşekkür…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a yürekten teşekkür ettiğini vurgulayan Bakan Kılıç, aday kentler arasında adaylık hazırlık çalışmalarına bu ölçüde katkı sağlayan bir başka belediye aktivitesi olduğunu düşünmediğini ifade etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin süreç içinde çalışmaları kolaylaştırıp önemli ve tarihe not olarak düşülebilecek büyük ve önemli katkılar sağladığını anlatan Bakan Kılıç, adaylık için hazırlanan kitabı ve yapılan yeni tesisleri de tanıttı. Kılıç, İstanbul'un 11'i mevcut 25'i yeni inşa olmak üzere 36 yeni tesisle birlikte olimpiyatlara yönelik adaylığını deklare ettiğini belirtti.

2020 olimpiyatları için ulaşıma yönelik yeni hamleler yapmaya gerek olmayacağını aktaran Bakan Kılıç, var olan ulaşım noktasındaki raylı sistem projeksiyonları ve bunların entegre sistemleri tamamlandığında, İstanbul'un adeta ulaşım alt yapısını tamamlayan hazır bir olimpiyat metropolü olarak insanlığa armağan edilmiş olacağını kaydetti.

İstanbul zengin bir olimpiyat vaat ediyor

Yabancıların üzerinde en çok durdukları, Asya ve Avrupa kıtalarını içine alan, tarihi Haydarpaşa Garı'nın da yer aldığı fotoğrafı medya temsilcilerine gösteren Bakan Kılıç, “İstanbul öyle bir şehir ki bir yakasında olimpiyatların açılış seremonisi yapılırken, bir kıtada açılış seremonisinin yapıldığı kıtaya gelen konuklar bir başka kıtayı seyrediyor olacaklar. İstanbul olimpiyatlarının açılışında Türkiye'den ve yurt dışından gelen konuklarımız, açılış seremonisini Asya'da icra ederken, Avrupa'yı seyrediyor olacaklar. Bulunduğumuz yer Haydarpaşa Tren Garı çevresi olacak, olimpiyatların açılış seremonisi için burada bulunurken, gördüğümüz manzara, Kız Kulesi'ni, İstanbul Boğazı'nı ve Avrupa yakasındaki Tarihi Yarımada siluetini kapsayan ikinci İstanbul olacak. Dünyada böylesine büyük böylesine zengin ve gelecek vaat eden bir başka olimpiyat destinasyonu olabileceğini biz düşünmüyoruz. Ama yabancı muhataplarımız da düşünmüyor” şeklinde konuştu.

“Hazırlıklarımızı da geri adım atmadan sürdürüyoruz. Şubat'ın 15'i itibariyle de adaylık dosyamızı ve güven mektuplarını takdim ettik. Tepeden tırnağa tüm kademelerle, yerel yönetim ve merkezi idare olarak bu kadar destek sağlayan bir ülkenin hedefi, olimpiyatları gerçekleştirmektir” diyen Kılıç, tüm vizyonlarıyla bu hedefe odakladıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da olimpiyatlara yönelik olarak İstanbul'un ulaşım sisteminin 2020 yılına kadar çok önemli bir noktaya geleceğini hatırlattı ve yapılmakta olan ve planlanan ulaşım projeleri hakkında bilgiler verdi.

istanbul2.20120302091658.jpg

istanbul3.20120302091715.jpg

istanbul4.jpg

istanbul5.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar