Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İskenderun Belediye Kültür Sarayı’nda dünyaca ünlü Sigi Finkel ve Mamadou Diabate caz konseri verecek

06 Ekim 2011 Perşembe 12:07
İskenderun Belediyesi ve İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi’nin düzenlediği ortak etkinlik kapsamında, Sigi Finkel ve Mamadou Diabate ikilisi caz konseri verecek.

İskenderun Belediyesi ve İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi’nin düzenlediği ortak etkinlik kapsamında, Sigi Finkel ve Mamadou Diabate ikilisi caz konseri verecek.

7 Ekim 2011 Cuma günü saat 19.30’da Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenecek olan caz konseri, ücretsiz olacak.

Avusturya’nın en üretken caz ve dünya müziğinin iki önemli ismi olan Sigi Finkel ve Mamadou Diabate’nin, 2005 baharında, Folikelaw, 2010’da Yala-The Journey adında cd’leri çıktı. Torosso kentinin Burkina Faso ilçesindeki küçük köy meydanında, Avrupa’nın çeşitli caz mekanlarında, Rusya’nın konser salonlarında, Pakistan’da Worldmusic-Festivali’nde ve nice farklı şehirlerde 70’in üstünde konser veren ikili, başlarda ağırlıklı olarak Batı Afrika müziği olan ve Burkina’da bulunan Mamadou topluluğuna ait geleneksel Sambia ile ilgilendi. Şimdilerde ikilinin yeni programında da bu dinamik gelişim yansırken, 13 parçanın odak noktasını hem cofrafi hem de müzikal anlamda seyahatler oluşturuyor.

Sigi Finkel, 2000 yılında (Concerto-Leserpoll) yılın Avusturyalı caz sanatçısı seçilirken, Mamadofu Dıabate ise, Burkina Faso’nun ulusal enstrümanı olan Salafon’da geliştirdiği ustalık, kendisine bu enstrümanda dünya çapında en iyi müzisyen ünvanını kazandırdı.

Finkel’in kendi adını taşıyan 15 CD’si yayınlanırken, Diabate, altı albüm ve sayısız konserden sonra Orta Avrupa ve dünya müziği camiasının vazgeçilmez bir üyesi oldu.

Avusturya Kültür Ofisi Müdürü Konsolos Doris Danler ve program koordinatörü Meral Polat’ın da konser kapsamında kente geleceği belirtildi.

iskenderun2.20111006120809.jpg

www.belediyegazetesi.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar