Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İş dünyasının önde gelen isimleri ile üniversite öğrencileri, ‘Kariyer Zirvesi 2012’de bir araya geldi

22 Haziran 2012 Cuma 23:57
İş dünyasının önde gelen isimleri ile üniversite öğrencilerinin bir araya geldiği Kariyer Zirvesi bu yıl Wow İstanbul Hotels & Convention Center’da düzenlendi.

Her yıl alanında uzman ve tanınmış kişilerin katılımlarıyla gerçekleştirilen Kariyer Zirvesi, bu yıl “Hayata İlk Adım” teması kapsamında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili A. Mücahid Ören, Doğuş Holding ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, SPK (Semaye Piyasası Kurulu) Prof Dr. Vedat Akgiray, Turkcell Ceo’su Süreyya Ciliv, Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, Karikatürist Salih Memecan ve Türkiye Gazetesi Spor Yazarı Sadık Söztutan’ı gençlerle buluşturdu.

Zirvede, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticileri kariyer gelişimi üzerine öngörülerini yeni mezun üniversiteliler ve katılımcılar ile paylaştı.

KILIÇ: HEDEFLERİNİZİ YÜKSEK TUTUN

İhlas Vakfı tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen zirvenin açılışında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, makam ve mevkilerin geçici olduğunu belirterek, “Mahkeme kadıya mülk değil. Bu makamları yarın sizler dolduracaksınız. Mevkiler çalışan, eğitilen, kendi özel hayatında taş üstüne taş koyabilen insanların olacak. Başbakanımızın siyasete kazandırdığı en önemli şartlardan bir tanesi parti iç tüzüğünde 3 dönem arka arkaya seçilme hakkı. 3 dönem milletvekili ve belediye başkanı olanlar bir daha seçilemiyor, bu da değişimi sağlıyor. Dönüşümü kendi içimizde yapıyoruz” dedi.

Bakan Kılıç ayrıca gençlere, “Uçmayın, kaçmayın ama hedeflerinizi yüksek tutun. İsteyin, isteklerinizin istikametinde çalışın, zaten gerisini size Allah verecektir" tavsiyesinde bulundu.

VALİ MUTLU: GÖNÜL ODAKLI OLUN

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da insanın içinde yaşattığı girişimci ruhunun dışarı çıkarılması gerektiğini belirterek, “Gönül odaklı olun. Paradan önce gönlünüzde sevgi olsun. Gönül dünyanızı zenginleştirin. Sosyal girişimciliğiniz olsun. Sermayeden önce sevginiz olsun. İş hayatında kariyer için zirvede kalmak, sürekli yenilenmek gerek” ifadelerini kullandı. Geçen yılki zirvede tulumba tatlısı yapmak için çalıştığını anımsatan Vali Mutlu, “Adım neredeyse tulumbacıya çıkıyordu” dedi.

YENİLENMEKTEN KORKMAYIN

Mutlu, çocukluğunda Bostancı`daki evlerinin bodrumunu dekore ederek sinemaya çevirdiğini, kişi başına 5 kuruştan film oynattığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yenilenmekten korkmayın. Çağa ayak uydurun. Bu şekilde kendinizi yenileyebilir, güçlenebilir ve başarılı olabilirsiniz. Ülkemizin geleceği sizlersiniz. Kesinlikle ben merkezli düşünmeyin. Ülke, millet, halk merkezli olun. Sabırlı ve gayretli olduğunuzda hayatın size güzel kapılar açacağını göreceksiniz.”

SPK BAŞKANI AKGİRAY: FATİH`İN İSTANBUL`U FETHETTİĞİ YAŞTASIN
Kariyer Zirvesi`nde SPK Başkanı Vedat Akgiray da gençlere hitap eden bir konuşma gerçekleştirdi. “Sizler şimdi Fatih`in İstanbul`u fethettiği yaştasınız. Hatta daha küçüksünüz” diyerek konuşmasına başlayan Akgiray, “Bir yakınınıza hediye verdiğinizde, birine faydalı olduğunuzda, sadaka verdiğinizde mutlu olacaksınız" vurgusu yaptı. Dünyanın çok küçüldüğünü, her yerin herhangi bir şekilde ulaşılabilir olduğunu dile getiren Akgiray, “Atalarımız Çin`i düşünürken biz uzak ülkeleri artık dünya haritasındaki nokta olarak görmüyoruz. Büyük hayaller kuruyoruz. Dünya bir pazar yeri. Hiçbir şekilde küçük düşünmeyin, Fatih gibi düşünün. O zaman da herkesin gözü İstanbul`daydı, bugün de. Dünya bir ülke olsa başkenti İstanbul olurdu” diye konuştu.

vali-mutlu2.20120623000316.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar