Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İBB İstanbul Halk Ekmek A.Ş.’nin tam buğday unu, kaya tuzu ve ekşi maya kullanarak ürettiği 5 yeni ekmek çeşidi tanıtıldı

19 Mart 2013 Salı 17:28
Ürünlerin özellikle sandviç ekmeği olarak üretildiğini vurgulayan İHE Genel Müdür Salih Bekaroğlu, yılsonuna kadar bütün ürünlerde doğal maya kullanılacağını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İstanbul Halk Ekmek A.Ş. tam buğday, ekşi maya (doğal maya) kullanılarak ürettiği tam buğday unlu sandviç, çavdarlı sandviç, tuzsuz tam buğday unu ekmek, tuzsuz çavdarlı ekmek, kayısı ve kayısı çekirdekli ekmeği piyasaya sundu.

İstanbul Halk Ekmek AŞ’nin Kartal fabrikasındaki tanıtım töreninde Genel Müdür Salih Bekaroğlu, ekmeklerin 3.5 saatlik 700 metre yol kat edilerek yapılan hamur hazırlama, mayalama, yoğurma, şekil verme, kesme, fırınlama, soğutma ve ambalajlamadan oluşan safhalarını yerinde göstererek anlattı.
Yeni piyasaya sunulan ekmeklerle ilgili basına bilgi veren Salih Bekaroğlu, İstanbul Halk Ekmek A.Ş. olarak 5 yeni ürünün tamamen doğal mamullerle üretildiğini belirterek, “Tam buğday unlu sandviç, çavdarlı sandviç, diyabet ve kanser hastaları için tuzsuz tam buğday unlu ekmek, tuzsuz çavdarlı ekmek ve Malatya'dan getirilen kayısı ve kayısı çekirdeğinden yapılan kayısılı ekmeği piyasaya sunuyoruz. Yeni bir ürün olan kayısı ekmeğinde de tam buğday unu ve ekşi mayayı kullandık. Bu ekmeklerimiz soğuk sandviç yapılarak, sıcak döner koyularak veya normal öğünlerde tüketilebilir” diye konuştu.

“Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sofralarımızdan beyaz ekmeği kaldıralım' kampanyasına bir nebze de olsun katkıda bulunmuş olmaktan kıvanç duyuyoruz” diyen Bekaroğlu, bilim adamlarının da İstanbul Halk Ekme A.Ş.’nin ürettiği ekmekleri çok sağlıklı bulduğuna dikkat çekti.
Toplantıya katılan Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu ile Marmara Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ da Türkiye’de obezite ve diyabet hastalıklarının tehlike teşkil ettiğine dikkati çekti. Elmacıoğlu ve Karşıdağ, tam buğday ekmeğinden yapılmış ekmeğin besin değeri ve sağlık açısından öneminin de altını çizdi.

Yanlış beslenmenin sağlığa zararı olduğunu anlatan Karşıdağ, diyabet obezite ve kalp hastalıklarına değinerek, ekmeğin saf beyaz undan değil, tam buğday ve çavdardan yapılmış olması gerektiğini belirterek, diyabet hastası kişilerin yarısında hipertansiyon da olduğu için alınacak ekmeğin tam buğday olmasının yanı sıra tuzsuz olması gerektiğini de vurguladı.

ihe2.jpg

ihe3.jpg

ihe4.jpg

ihe5.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu