Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hac ibadeti için kutsal topraklara giden Orta Asyalı hacılar son yıllarda dönüş yolu olarak İstanbul’u tercih ediyor.

13 Kasım 2011 Pazar 21:33
Bağcılar Belediyesi’nin rehberliğinde Sultanahmet Camii başta olmak üzere İstanbul’un tarihi mekanlarını gezen Kazak hacılar, Sultanahmet’teki Buhara Restoran’da yemek yedi. Pek çok tarihi camiyi de ziyaret eden Kazak hacılar, İstanbul gezisinin ardından ülkelerine döndü.

Hac ibadeti için kutsal topraklara giden Orta Asyalı hacılar son yıllarda dönüş yolu olarak İstanbul’u tercih ediyor. Kazakistanlı 100 kişilik hacı grubu İstanbul üzerinden ülkelerine döndü.

Osmanlı dönemi Hac geleneklerinden biri yeniden canlanıyor. İstanbul üzerinden kutsal topraklara giden Türkistan coğrafyasından hacılar yeniden İstanbul güzergahını kullanmaya başladı. Kazakistan’dan hacca giden 100 kişilik bir grup hac ibadetini tamamlayarak İstanbul üzerinden ülkelerine döndü.

İSTANBUL’U GEZDİLER
Bağcılar Belediyesi’nin rehberliğinde Sultanahmet Camii başta olmak üzere İstanbul’un tarihi mekanlarını gezen Kazak hacılar, Sultanahmet’teki Buhara Restoran’da yemek yedi. Pek çok tarihi camiyi de ziyaret eden Kazak hacılar, İstanbul gezisinin ardından ülkelerine döndü. Hacılar, Bağcılar Belediyesi’ne de kendilerine göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür etti.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kazakistan’la Türkiye’nin iki ayrı ülke, tek millet olduğu vurgusunda bulundu. Bağcılar Belediyesi’nin Kazakistan’da iftar programları düzenlediğini hatırlatan Başkan Çağırıcı, “Her ne kadar uzun yıllardır aynı dili konuşamıyor olsak da aynı duyguları paylaşıyoruz” dedi.

UZUN YILLAR DEVAM EDEN BİR GELENEK

Osmanlı döneminde özellikle Türkistan ve Rusya’dan hacı adayları İstanbul üzerinden Hac yolculuğuna başlarken yine hac dönüşünü İstanbul üzerinden gerçekleştiriyorlardı. İstanbul’da toplanan hacı adayları düzenlenen görkemli sürre alayları ile kutsal topraklara uğurlanıyordu. Geçmişte yaşanan bu gelenek, son yıllarda yeniden canlanmaya başladı. Hac ibadeti için kutsal topraklara giden Kazak hacılar, dönüş yolu olarak İstanbul’u tercih etmeye başladı.

bagcilar2.20111113213538.jpg

bagcilar4.20111113213602.jpg

bagcilar3.20111113213638.jpg

bagcilar5.20111113213701.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar