Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gören Göz Cihazları ilk aşamada İstanbul'da 3.000 adet, Ankara'da 2.000 adet olmak üzere toplam 5.000 adet dağıtılacak

22 Şubat 2012 Çarşamba 09:23
Görme engelliyi ulaşmak istediği yere götüren, bastonla beraber kullanılması gereken yardımcı bir cihaz olan Gören Göz Cihazlarının; ilk aşamada pilot uygulama olarak İstanbul için 3.000 adet, Ankara için 2.000 adet olmak üzere toplam 5.000 adet dağıtılması planlandı.

Görme özürlülerin kolay ve hızlı bir kullanım ile gitmek istedikleri yerlere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşım araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla başlatılan Gören Göz Cihazlarının Görme Engelli Vatandaşlara Dağıtılmasına İlişkin süreçte İstanbul ve Ankara’daki pilot uygulamada ikinci aşamaya geçiliyor.

Görme engelliyi ulaşmak istediği yere götüren, bastonla beraber kullanılması gereken yardımcı bir cihaz olan Gören Göz Cihazlarının; ilk aşamada pilot uygulama olarak İstanbul için 3.000 adet, Ankara için 2.000 adet olmak üzere toplam 5.000 adet dağıtılması planlandı.

Gören Göz cihazları için Ankara ve İstanbul’da alınan başvuruların değerlendirilmesi sonrası, dağıtımlar Ankara’da 24 Şubat 2012’de, İstanbul’da 27 Şubat 2012’de başlıyor. Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak başvuru sırasına göre teslim edilecek. Dağıtımla birlikte aynı tarihte iki ilimizde de Gören Göz Cihazlarının etkin kullanımı için eğitimler verilmeye başlanacak. Ankara’da 24 Şubat’ta başlayacak olan eğitim ve dağıtım programı 2 Mart’a kadar sürecek. İstanbul’da ise 27 Şubat’ta başlayacak olan eğitim ve dağıtım programı 6 Mart’ta sona erecek. Gören Göz Cihazı almak üzere başvuruda bulunan kişilerin cihazı alacakları yer ve tarih bilgileri http://88.255.36.123 internet adresinde ilan edildi. Kişiler bu internet adresinden TC Kimlik Numaraları ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığını, işlemlerinin hangi aşamada olduğunu, cihaz teslim tarihlerini ve yerlerini öğrenebilecekler.

Bu illerdeki dağıtımı müteakiben, pilot uygulamanın başarılı olması durumunda, gören göz cihaz dağıtımı yurt geneline yaygınlaştırılacak. Diğer illerde dağıtılacak gören göz cihazları temin edildikten sonra web adresinden ayrıca duyurulacaktır.

Görme engellilerin bağımsız hareket olanağına kavuşarak, sosyal yaşamda daha fazla yer alabilmelerini ve yaşam şartlarını kolaylaştırmayı amaçlayan ve ülke genelinde dağıtımı hedeflenen Gören Göz Projesi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca yürütülüyor. Gören Göz Cihazları görme engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak son teknoloji ile geliştirilmiş bir cihaz. Genel cep telefonu özelliklerinin yanı sıra internet ve Bluetooth teknolojisininin bulunduğu ve bu özelliklerin görme engelliler için sesli olarak kullanılabildiği cihaz, navigasyon (yer belirleme ve yönlendirme) özelliği ile görme engellilerin ulaşmak istedikleri yere hiç kimseye bağımlı olmadan ulaşabilmelerini sağlıyor. Cihaz sayesinde görme engelli vatandaşların bulundukları konumu yakınlarına veya istedikleri kişilere mesaj olarak da atabilmekte. Cihazda yer alan Bluetooth teknolojisini kullanarak da görme engelli vatandaşlarımız birbirleriyle rahatça iletişim kurabilecek.


İLETİŞİM VE ULAŞIM BİLGİLERİ:

ANKARA GÖREN GÖZ DAĞITIM VE EĞİTİM MERKEZİ:
ANKARA ALTINDAĞ TOPLUM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ
ALTINDAĞ CAD. NO:89 ALTINDAĞ - ANKARA
TEL: 0312 316 50 11 – 316 50 49


İSTANBUL – AVRUPA YAKASI GÖREN GÖZ DAĞITIM VE EĞİTİM MERKEZİ:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Ek Binası:
Eski Londra Asfaltı Çocuk Sitesi Durağı Bahçelievler İSTANBUL
Tel: 0212 511 42 75

İSTANBUL – ANADOLU YAKASI GÖREN GÖZ DAĞITIM VE EĞİTİM MERKEZİ:
Metin Sabancı Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Prof. Dr. Hıfzı Özcan Caddesi, No: 8 Küçükbakkalköy / Ataşehir – İstanbul
Tel: 0216 574 58 69 - 86

www.belediyegazetesi.net


 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar