Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziemirli ev kadınları artık kabul günlerinde değil belediyenin halk oyunları kursunda buluşuyor.

11 Kasım 2011 Cuma 21:59
Gaziemirli ev kadınları artık kabul günlerinde değil belediyenin halk oyunları kursunda buluşuyor. Çocuklarını izlerken şimdi kendileri çocuk gibi heyecanla gösterilere hazırlanıyor. Kimi de hayatında ilk kez kendi için bir şey yapıyor…Gaziemirli ev kadınları artık kabul günlerinde değil belediyenin halk oyunları kursunda buluşuyor. Çocuklarını izlerken şimdi kendileri çocuk gibi heyecanla gösterilere hazırlanıyor. Kimi de hayatında ilk kez kendi için bir şey yapıyor…

Gaziemir Belediyesi’nin 59 farklı branşta verdiği kurslar arasında halk oyunları ayrı bir yer tutuyor. Aydın’dan Karadeniz’e, Kırklareli’nden Üsküp’e 10 farklı yöreden oyunların öğretildiği kursta; kadın, çocuk, erkek, yetişkin, genç, toplam 836 kişi halk oyunu öğreniyor. Kursların gündüz bölümü öğrencilerinin büyük çoğunluğu ise ev hanımı…

Kabul günlerinde vakit doldurmaktansa, halk danslarını öğrenmeyi tercih eden hanımlar, müzik eşliğindeki çalışmalarında spor da yapmış oluyor. Kursu rehabilitasyon merkezi gibi görenler de var. Çalışırken tüm sıkıntılarını unuttuklarını, dertlerinden sıyrıldıklarını ifade eden kadınlar, çevresindekileri de kurslara katılmaya teşvik ediyor. Komşular bir olup, gündüz vakitlerini halk dansları öğrenerek geçiriyor.

Halk oyunu eğitmeni Gülay Şengül, yetişkin grubunda 5. yıla girdiklerini belirterek, “Veliler önce çocuklarını getiriyordu, sonra ‘biz de yaparız’ dediler. 30 kişiyle başladık, şu an yetişkin grupta 300 öğrencimiz var. Kadınların ilgisi çok fazla, hevesliler ve azimliler. Dönem sonundaki gösteride öğrendiklerini sevdiklerine en iyi şekilde sunabilmeyi amaçlıyorlar” dedi.

Provada Başkan sürprizi
Üsküp ekibinin Atatürk Kültür Merkezi sahnesindeki provasını ziyaret eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, ev kadınlarını öğrenme istekleri ve çalışma azimleri nedeniyle kutladı. Tamamen ücretsiz verdikleri belediye kurslarının 7’den 70’e binlerce Gaziemirli’nin yeni buluşma noktası olduğunu ifade eden Başkan Şenol, “Kurslarımızın ilgi görmesinden çok memnunuz. Geniş bir kitleye hitap ediyoruz, 42 öğretmen 6713 Gaziemirli’ye pilatesten satranca, el işlerinden halk oyunlarına kadar 59 branşta eğitim veriyor” diye konuştu.

gazi3.20111111220410.jpg

gazi4.20111111220430.jpg

gazi5.20111111220448.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar