Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziantep'de ücretsiz test sürüşleri gerçekleştiren tramvay 5 Eylül tarihinden itibaren ücretli oluyor

29 Ağustos 2011 Pazartesi 20:49
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşımda Mart ayının başından beri ücretsiz test sürüşleri gerçekleştiren tramvay 5 Eylül tarihinden itibaren ücretli oluyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşımda Mart ayının başından beri ücretsiz test sürüşleri gerçekleştiren tramvay 5 Eylül tarihinden itibaren ücretli oluyor.

Hafif Raylı Sistem deneme sürüşünün 31 Ağustos tarihinde sona ereceğini hatırlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Gaziantep’te mart ayından beri ulaşımın önemli bir kısmı tramvayla sağlanıyor. Tramvayla yolcu taşımada günde 35 bin kişiye ulaştık. Vatandaşlarımız sisteme artık alıştılar, 31 Ağustos tarihinde sona erecek olan deneme sürüşlerinin ardından tramvay seferlerini süratle sıklaştıracağız” dedi

1 SAAT İÇERİSİNDE İKİNCİ ARACA BİNİŞ YÜZDE ALTMIŞ İNDİRİMLİ

Güzelbey, “Vatandaşlarımız tramvayı merak ettikleri için değil, temiz, ucuz ve güvenilir bir ulaşım aracı olarak gördükleri için tercih ediyorlar. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı karar ile Hafif Raylı Sisteme Aktarma (Besleme) yapan otobüslerden ya da Raylı Sistemden Otobüslere içerisinde biniş yapan vatandaşlarımız bu seyahatleri için tam 1 TL, indirimli 0,50 Kr ödeyecekler.  Ayrıca vatandaşlarımız, toplu taşıma aracından inip diğer toplu taşıma aracına, otobüsten otobüse, otobüsten Hafif Raylı Sisteme, Hafif Raylı Sistem’den otobüse 1 saat içerisinde ikinci binişlerde % 40 ücret ödeyerek daha ucuza seyahat edebileceklerdir” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Burç Kavşağı-Gar arası güzergah ile birlikte depo alanını da eklersek 15 kilometrelik raylı sistemini tamamlamış bulunuyoruz. Bu bir başlangıçtır. 15 kilometrelik raylı sistemle Gaziantep'in ulaşım sorununu çözdük demiyoruz. Ancak bu başlangıçtan sonra 2. etapla devam edeceğimizi söylüyoruz. Hattın 2. etap Karataş güzergahının temelini de Haziran ayında attık. İnşaat süresi olarak da 14 ay öngörülüyor ama biz bunu 12 aya çekmeye çalışıyoruz. Yani üniversitelerin açılma döneminde tramvayla Karataş’a çıkmak mümkün olabilecek” dedi.

ULAŞIM METROPOLLERİN BÜYÜK BİR SORUNU

‘Ulaşım metropollerin büyük bir sorunu’ diyen Başkan Güzelbey, “Ulaşım Gaziantep’in de büyük bir sorunu, biz bu gerçeği yadsımıyoruz. Ancak Gaziantep’in ulaşımda çok ciddi bir sorunu yok. Ama biz 5 yıl sonrasını, 10 yıl sonrasını, 20 yıl sonrasını da planlamak zorundayız. Geçtiğimiz aylarda önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptık. Raylı sistemin Gatem, Küsget ve OSB etabının yapılması protokolünü imzaladık. Karataş’ta oturan bir kişi şimdiki tren garına gelecek, oradan da banliyö trenine binip, OSB, Küsget veya Gatem’e gidebilecek” dedi.

gaziantep2.20110829205317.jpg

gaziantep3.20110829205335.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar