Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi son dönemlerde yaptığı yatırımlarla ulusal ve uluslararası alanda üç ödüle layık görüldü.

23 Temmuz 2012 Pazartesi 23:32
Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Elde ettiğimiz bu üç ödülle ülkemizi onurlandırdık” dedi. Gaziantep’i ve dolayısıyla Türkiye’yi Avrupa ülkelerine daha iyi nasıl tanıtırız çabası içinde olduklarını yineleyen Güzelbey, bu ödülleri kendi değerlendirmeleri veya müracaatları sonucunda elde etmediklerini belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi son dönemlerde yaptığı yatırımlarla ulusal ve uluslararası alanda üç ödüle layık görüldü. Belediye, Avrupa’da Türkiye’nin yüz akı olmayı başardı.
Son dönemlerde uluslar arası boyutta bir çaba içerisinde olduklarını ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Elde ettiğimiz bu üç ödülle ülkemizi onurlandırdık” dedi.
Gaziantep’i ve dolayısıyla Türkiye’yi Avrupa ülkelerine daha iyi nasıl tanıtırız çabası içinde olduklarını yineleyen Güzelbey, bu ödülleri kendi değerlendirmeleri veya müracaatları sonucunda elde etmediklerini belirtti. Yaptıkları icraatların neticesinde Avrupa Konseyi tarafından bu ödüllere layık görüldüklerinin altını çizen Başkan Güzelbey, ilk ödülü Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgeler Komitesi tarafından “İnsan Hakları ve Demokrasi” alanında “12 yıldız şehir” ödülünü aldıklarını söyledi. Starzburg Belediyesi ile birlikte bu ödülü aldıklarını vurgulayan Güzelbey, “Bu ödül, ülkemiz, kentimiz ve dolaysıyla bölgemiz için bir onur kaynağı oldu.” diye konuştu.

GAZİANTEP’E EN BÜYÜK YATIRIM KENTE BİR KİMLİK KAZANDIRMAKTIR
Daha sonra Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nin Gaziantep’e Avrupa Diploması Ödülü’nü verdiğini aktaran Güzelbey, bu ödülde de kendilerinin herhangi bir müracaatlarının bulunmadığını belirtti. Gaziantep’in özellikle son dönemlerde uluslar arası platformlarda adından sıkça söz edilmeye başlandığını aktaran Güzelbey, yapılan kültürel, tarihi eser restorasyonları ve yapılan yeni müzelerin bu ödülleri almalarında önemli faktörler olduğunu kaydetti. Bundan önce de Federal Almanya Cumhurbaşkanlığı’nın Liyakat Nişanı’nı Gaziantep olarak aldıklarını vurgulayan Başkan Güzelbey, “Bu ödüllerin verilmesinde en önemli etken Gaziantep’te yaptığımız tarihi ve kültürel yatırımlar oldu. Bugün dünyanın en büyük Mozaik Müzesi Gaziantep’te. Bunun yanında son 8 yılda Gaziantep’te 8 yeni müze açıldı. Bu da kentimizin turizm alanında önemli bir ivme kazanmasına neden oldu.” diye konuştu.
Bu yatırımları ve yenilikleri ödül almak için yapmadıklarını dile getiren Başkan Güzelbey, Gaziantep’e en büyük yatırımın kente bir kimlik kazandırmak olduğunu söyledi. Güzelbey, geçmişine ve tarihine sahip çıkan, tarihi eserleri restore eden, bu kentte yaşayan tüm medeniyetlerin eserlerini gün yüzüne çıkaran bir kültür anlayışı ile çalıştıklarını bildirdi. Güzelbey, “Dünya genelinde son dönemlerde tarihi ve kültürel değerlere yapılan yatırımlar değer buluyordu. Gaziantep’te bu açıdan çok şanslı bir kent olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

gaziantep2.20120723233510.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar