Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Norveç’te meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden Gaziantepli Gizem Doğan’ın adını ölümsüzleştirdi

30 Ekim 2011 Pazar 13:36
Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan ve Devlet Planlama Teşkilatı SODES kapsamında desteklenen “Yaşayarak Öğrenme Merkezi Projesi”nin Eğitim Merkezi binasının adı ‘Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’ oldu.

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan ve Devlet Planlama Teşkilatı SODES kapsamında desteklenen “Yaşayarak Öğrenme Merkezi Projesi”nin Eğitim Merkezi binasının adı ‘Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’ oldu.

Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezinde düzenlenen törene Gaziantep Valisi Erdal Ata, Norveç’in Ankara Büyükelçisi Janis Bjorn Kanavın, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Garnizon Komutanı Tuğ. Gen. Kahraman Güneş Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Trondheim Belediye Başkan Yardımcısı Sissel Tronsdal, Gizem Doğan’ın Annesi Gülderen Doğan, Kardeşleri Arda ve Berk Doğan, protokol üyeleri, çocuklar ile çok sayıda davetli katıldı.

BU MERKEZDE NİCE GİZEMLER YETİŞECEK

‘Geçtiğimiz Ağustos ayında Norveç’in Utoya Adası’nda yaşanan müessif terör saldırısında Gaziantepli Gizem Doğan’ın da aralarında bulunduğu 69 kişinin hayatını kaybetmesinden ve Van’da yaşanan deprem felaketinden duydukları derin üzüntüyü’ belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Dünyanın her yerinde yaşayan Gaziantepliler bizim için son derece önemlidir. Biz de Gizem’in hayatını kaybettiği adadaki gençlik kampının bir benzeri olan Yaşayarak Öğrenme Merkezine, adını yaşatmak üzere Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi isminin verilmesine Büyükşehir Belediye Meclisinde oy birliği ile karar verdik” dedi.

Başkan Güzelbey, “Bu yaz ayında ilk öğrencilerini ağırlayan bu merkezde kendi imkanları ile tatil yapamayacak olan ailelerin çocuklarını belediyemiz araçları ile oturdukları semtten alarak burada içeri ve dışarı eğitimleri veriyoruz. Hafta içi eğitim veren merkezimizde bu yıl 1500 çocuğumuz eğitim aldı. Bu yıl yatılı hale getirmeyi planladığımız merkezimizden faydalanan öğrenci sayısını arttıracağız. Gaziantep Valiliği ve SODES’in destekleri ile gerçekleştirilen bu merkezde sevgili kızımız Gizem’in adını yaşatacağız” diye konuştu.

Programa katılan Norveç heyeti, protocol üyeleri ve konuklara teşekkür eden Başkan Güzelbey, “Allah bizlere bir daha ne Norveç’teki ne de Van’da meydana gelen depremdeki acıları bir daha yaşatmamasını, bu acıların son bulmasını diliyorum” dedi.

EĞİTİM GENÇLERİMİZE VERECEĞİMİZ EN BÜYÜK DEĞERDİR

Trondheim Belediye Başkan Yardımcısı Sissel Tronsdal, Cumhuriyetin 88. Yıl dönümünü Türkçe kutlayarak başladığı konuşmasında, “Trondheim Belediye Başkanının iyi niyetlerini iletiyorum. Bugün Gaziantep’e saygı ve alçak gönüllükle düzenlenen törene Gizem Doğan’ı onurlandırmak için geldim. Bu merkeze Gizem Doğan’ın adının verilmesi ailesi ve bizim için büyük bir  onurdur. Gizem, adalet ve demokrasiyi savunan bir toplumun öncüsüydü. Utoya’da hayatını kaybeden gençlerin her biri bizim geleceğimizi temsil ediyordu. Eğitim gençlerimize vereceğimiz en büyük değerdir, bu merkez birçok genç için farklılık oluşturacak. Bu merkezde onlara umut, eğitim verilecek, potansiyellerini ve yeteneklerini geliştirecekleridir” dedi.

DİLERİM BİRBİRİMİZE SAYGI DUYMANIN EN AZ KENDİNE SAYGI DUYMAK OLDUĞUNA İNANAN BİR GENÇ KIZI HATIRLARSINIZ

Norveç’in Ankara Büyükelçisi Janis Bjorn Kanavin, “Türkiye’nin felaketlerle karşı karşıya bulunduğu bir dönemde buluşmuş bulunuyoruz. Düşüncelerimiz ve kalbimiz, sevdiklerini kaybeden, geçici barınaklarda soğukla mücadele edenlerle birlikte. Aynı zamanda yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden asker ve emniyet mensuplarının ailelerine de başsağlığı diliyorum. Bugün buraya Gaziantep ismini dolu dolu hak eden kentinizi selamlamaya geldim. Görkemli geçmişiniz gözlerimizin önünde umutlu bir geleceğe dönüştü. Bu günü seçmeniz beni üç açıdan etkiledi. İlk olarak gençliğin geleceğine ve fiziksel geleceğine yatırım yapmakta ne kadar haklı olduğunuzu vurgulamak isterim” diye konuştu.

Açılışa katılan gençlere seslenen Büyükelçi Janis Bjorn Kanavin “Sizler geleceğiniz için daha önce sunulmadığı kadar olanaklar sunan bir Gaziantep ve Türkiye’de yetişiyorsunuz. Umarım bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirir ve bunları mümkün kılanları saygı ve minnetle anarsınız. Dilerim, birbirimize saygı duymanın en az kendine saygı duymak olduğuna inan bir genç kızı hatırlar ve toplumun gelişim için bir şeyler yapmak, geleceğinizi şekillendirmek konusunda onu örnek alırsınız” dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, “Yaşayarak Öğrenme Merkezi burada olduğu sürece Norveç’te ve Terör saldırılarında ölenler unutulmayacaktır. Bu merkezde eğitim görenlerin sayısı umarım her yıl katlanarak artacaktır” dedi.

Duygulu anların yaşandığı, Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi ve Gizem Doğan’ın kısa özgeçmişinin bulunduğu görselin açılışını yapan protokol üyeleri, merkezde eğitim veren eğitimciler ve öğrencilerle birlikte merkezi gezdiler.

gaziantep4.20111030134012.jpg

gaziantep2.20111030134036.jpg

gaziantep3.20111030134057.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar