Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey; Biz şehrimizin irileşmesini değil, büyümesini istiyoruz.

11 Ocak 2012 Çarşamba 17:01
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “5 organize sanayi bölgesi ve zengin tarih, kültür potansiyeli ile turizmde de atağa geçen Gaziantep’in, kent yapılanmasındaki büyümenin kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için de olmazsa olmazlarımız var” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “5 organize sanayi bölgesi ve zengin tarih, kültür potansiyeli ile turizmde de atağa geçen Gaziantep’in, kent yapılanmasındaki büyümenin kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için de olmazsa olmazlarımız var” dedi.

‘Üç tane olmazsa olmazımız var’ diyen Başkan Güzelbey, “Biz şehrimizin irileşmesini değil, büyümesini istiyoruz. Planlarımızı da hazırlarken üç noktaya dikkat ediyoruz. Bunlardan ilkine mutlaka ve mutlaka meydanları koyuyoruz, çünkü meydansız bir şehir olmaz. Sen İbrahimliyi imara açıyorsan oraya 4-5 tane meydan koyacaksın ve bu bir cazibe oluşturacak. İnsanlar orayı bir yaşam alanı olarak görecekler. Bugün kentin en cazip yerleşim yerlerinden biri olan İbrahimlide meydan yok. Onun için olmazsa olmazımız bir meydandır” diye konuştu.

Gaziantep’te yapılan yolların Büyükşehir vizyonuna yakışmadığını belirten Güzelbey, “Olmazsa olmazların ikinci adımında ise kentimizin gelişen yapısına uygun geniş yolların yapılması gelmektedir. Bildiğiniz gibi kentimizde yolların şekli tıpkı bir şişeye benziyor. 2004 yılından bu yana Gaziantep’e alternatif birçok yol kazandırdık. Bunların başında gelen Abdulkadir Aksoy Bulvarına Üniversiteden gelirken girdiğinizde başlayan genişliğin Köy Hizmetlerinin yanına geldiğinizde 8 metreye düştüğünü görürsünüz. Kolej kavşağına geldiğinizde ise yolun bittiğini görürsünüz. Hazırlanacak yeni planlarda yollar bu şekilde olacaksa hiç olmasın” dedi.

İbrahimli 2 Bölgesinin İmara açılması konusunda çok hassas davrandıklarını vurgulayan Başkan Güzelbey, “Üçüncü unsur ise yerleşim bölgesinin kentle entegrasyonunun sağlanması gelmektedir. Kent merkezinden İbrahimliye gitmek için mevcut direkt bir yol yok. Çevre yolu bağlantısı bile yoktu, açtığımız Gölgeli Kavşağı ile kent ile bölgenin bağlantısı kuruldu, şehir içindeki trafik yükünde rahatlama sağlandı. Biz her şeyin dört dörtlük olması için çalıştık. Tek şeye odaklandık, o da şehrimizin daha güzel olmasıdır. Meydanları, geniş ve çağdaş ulaşım olanakları sunan yolları ve kentle entegrasyonu sağlanmamış bir yer olacaksa bırakalım öyle kalsın. Bu nedenle İbrahimli planlanırken bu üç şarttan vazgeçmemiz mümkün değil” diye konuştu.

gaziantep2.20120111170604.jpg

gaziantep3.20120111170627.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar