Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gana Cumhurbaşkanı Johnson Dramani Mayama davet ettiği Başkan Kadir Topbaş’ı konutunda kabul etti.

03 Şubat 2013 Pazar 21:55
Liberya'da BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un oluşturduğu seçkin kişiler üst düzey paneline katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gana Cumhurbaşkanı’nı daveti üzerine Gana'ya gitti.

Liberya'da BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un oluşturduğu seçkin kişiler üst düzey paneline katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gana Cumhurbaşkanı’nı daveti üzerine Gana'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Johnson Dramani Mayama Başkan Topbaş’ı konutunda kabul etti. Akra  Belediye Başkanı Alfered  Oka Vanderpuije da kabulde bulundu. Cumhur Başkanı Başkan Kadir Topbaş’ı geçtiğimiz hafta Türkiye ziyareti sırasında davet etmişti.

Görüşmede Başkan Topbaş’ın daveti kabul ederek kısa süredili de olsa gelmesinden memnun olduğunu belirten Gana Cumhurbaşkanı Mayama, “ Yoğun bir tempo içindesiniz. Kırmadınız geldiniz. Çok teşekkür ederim. Gönül isterdi ki sizi birkaç gün daha burada ağırlayalım” dedi.

Cumhurbaşkanı, yazdığı “İlk Askeri Darbem” adını verdiği ve küçükken yaşadığı askeri darbe ve sonrası yaşadığı dramı anlattığı anı kitabını imzalayarak Başkan Kadir Topbaş’a hediye etti.
Belediye Başkanı Topbaş, Gana’da olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek “ Önce İstanbulluların selam ve sevgilerini iletiyorum. Halkların kalkınması için kaynakların doğru yerlerde, doğru zamanlarda kullanılması gerekiyor. Biz Türkiye olarak büyük gelişme sağladık. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Belediye Başkanlığı yaptı, yerel yönetimleri iyi biliyor. Hizmeti önce Türkiye'ye sonra dünya ülkelerine yaymaya çalışıyor. Ben sayı Başbakanımızla  40 yıldır çalışıyorum. Biz bu tecrübemizi, bilgimizi sizlerle paylaşmaya hazırız” diye konuştu.

Gana Cumhurbaşkanı Mayama Türk iş adamlarının  Ganada  yatırım ve ticaret yapabileceklerini belirterek "Kapımız açık gelsinler yatırım yapsınlar, iş kursunlar. Bizim iş adamlarımızla ortaklık yapsınlar" şeklinde konuştu. .

Başkan  Topbaş ziyarette Akra Belediye Başkanı Vandepuije’yi  İstanbul’a davet ederek iş birliği protokolü imzalanması için  hazırlık başlattı. Akra Belediye Başkanı ile  İstanbul ve Akra arasında ticari kültürel ve altyapı çalışmalarında ortak çalışmalar yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Kadir Topbaş Gana’da  Büyükelçisi Aydın Nurhan’ın verdiği  resepsiyona da katıldı. Resepsiyon da Başkan Topbaş. Gana  Devlet Bakanı Mustafa Ahmet  ve Akra Belediye Başkanı Vandepuije ile  ortak basın toplantısı düzenledi. Kalabalık medya grubunun  katıldığı toplantıda görüşmeler değerlendirildi ve yapılan ortaklık ve işbirliği hakkında bilgi verildi. Başkan Topbaş, İstanbul Halkının Gana halkına selamlarını da iletti.

topbas2.jpg

yopbas3.jpg

topbas4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar