Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin’in Cesur Kızı Ahed Tamimi “Hanzala cesaret Ödülü”nü düzenlenen törenle Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldı

28 Aralık 2012 Cuma 10:13
Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Filistin’in Cesur Kızı Ahed Tamimi “Hanzala cesaret Ödülü”nü düzenlenen törenle Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldı. Tamimi “Ben İsrail askerlerine tepki göstererek Filistin’i özgürleştirmek istedim, silahlar beni korkutmuyor” dedi.

Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Filistin’in Cesur Kızı Ahed Tamimi “Hanzala cesaret Ödülü”nü düzenlenen törenle Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldı. Tamimi “Ben İsrail askerlerine tepki göstererek Filistin’i özgürleştirmek istedim, silahlar beni korkutmuyor” dedi.
 
Törene, Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, İstanbul Milletvekili Enver YIılmaz, Filistin İstanbul Başkonsolosu Abdülkerim El Hatip, Ak Parti Başakşehir İlçe BaşkanIı Ayhan Özgürel, Başakşehir Belediye Başkan DanIışmanIı Ömer Döngeloğlu, STK temsilcileri, çok sayIıda basIın mensubu ve vatandaş katIıldIı.
 
Tamimi “Filistin’de Çocuk Olmak” adlIı resim sergisini açtIı
ÇIınar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni öncesinde Tamimi “Filistin’de Çocuk Olmak” adlIı resim sergisini Başkan Uysal ve beraberindeki heyetle birlikte açtIı. Tamimi, Filistin’de yaşayan çocuklarIın fotoğraflarIından oluşan sergiyi gezdi.
 
“Yüreği yumruğundan büyük”
Kur’an tilaveti ile başlayan törenin açIılIış konuşmasIınIı Başakşehir Belediye BaşkanIı Mevlüt Uysal yaptIı. KonuşmasIında “Yüreği yumruğundan büyük Ahed Tamimi’den cesareti öğrendik, Filistin için umutlarIımIız arttIı” diyen Uysal; “Filistin ülkemizin en önemli gündemlerindendir. Filistin’de insanlarIın özgürlükleri elinden alIınIıyor ama bu cesur yürekler korkusuzca dimdik ayakta duruyorlar. Mavi Marmara’da ilçemizden çok sayIıda kişi vardIı. Orada şehit düşen Cevdet KIılIıçlar’Iın ismi ile bir Bilgievi açtIık. İki bin öğrenci okuyor, bu öğrenciler eğitim gördükleri bu yerin anlamIınIı kavrayacaklar. Ahed Tamimi’nin korkusuz yüreği tüm dünyadaki ezilen halklar için bir umut olmuştur. Filistin’de Tamimi gibi çocuklar oldukça bu dava yerde kalmaz. İnşallah bundan sonraki süreçte Filistin özgürlüğüne kavuşur, Filistin davasIı daha hIızlIı çözüm bulur” şeklinde konuştu.
 
“Tüm gözlerde manevi bir huzur var”
Geceye katIılan Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca yaptIığIı konuşmada “Bu gece tüm gözlerde manevi bir huzur ve gurur var. Filistin meselesine ve Küçük Ahed Tamimi’ye karşIı bu hassasiyeti gösteren Başakşehir Belediyesine ve siz değerli katIılIımcIılara teşekkür ederim ” dedi.
 
“Türkiye’nin desteği bizleri ayakta tutuyor”
Filistin İstanbul Başkonsolosu Abdülkerim El Hatip “ Türkiye’nin yanIımIızda olduğunu bilmek bizlere güç veriyor, ayakta tutuyor Türk halkIına ve hükümetine teşekkür ederim. Filistin’de Ahed’Iın yüreğine sahip yüzlerce çocuğumuz var. Filistin bayrağIınIı Ahed gibi yüreklerde görmekten mutluyuz. İnşallah Mescid-i Aksa’da sizlerle birlikte namaz kIılacağIız” dedi.
 
“Hanzala,  gururumuzu, gücümüzü artIırIıyor
 
Ahed Tamimi ile ilgili bir sinevizyon gösterisinin de yer aldIığIı törende Tamimi’ye “Hanzala Cesaret Ödülü”nü Belediye BaşkanIı Mevlüt Uysal verdi.  Ödül için Belediye BaşkanIına teşekkür eden Tamimi “Hanzala bizim gururumuzu ve gücümüzü artIırIıyor.  Beni sizlerden biri gibi karşIıladIığIınIız için teşekkür ederim” dedi.
 
“Filistin HalkIı Mescid-i Aksa’nIın Bekçileridir”
Ödül töreninin ardIından düzenlenen “Daralan Vakitler Ülkesi Filistin” panelinde Filistin’in tarihi sürecinde dünü, bugünü ve yarIınIı masaya yatIırIıldIı. Panele konuşmacIı olarak İHH Genel BaşkanIı Mütevelli Heyeti BaşkanIı Hüseyin Oruç, Prof. Dr. Ahmet AğIırakça, Gazeteci-Yazar Turan KIışlakçIı, Gazze İslam Üniversitesi temsilcisi Moin Naim, Televizyon programcIısIı Ümit Sönmez katIıldIı.
Panelin ilk konuşmacIısIı olan Gazze İslam Üniversitesi Temsilcisi Moin Naim “Filistin 25 senedir devam eden barIış görüşmelerinde hep kaybetti. İngilizler Filistin topraklarIınIı Yahudilere hibe etti. Gazze’de son saldIırIılarda 1600 insan öldü, Türkiye’deki nüfusu ve yüzölçümü ile oranlarsak bu 75 bin Türk’ün ölmesi demektir. İsrailler Filistinliler’in direnişini azaltmak için okullarIına uyuşturucu soktular, eğitim kurumlarIınIı bombaladIılar. Ama ülkemin çocuklarIı okullarIı olmasa da çadIırlarda eğitimine devam etti. Filistinli her aile Mavi Marmara’da şehit olan kişilere kendi şehitlerinden daha çok üzülmüştür” dedi.
 
“İsrailliler yIıktIıkça biz yIılmadan yeniden inşa edeceğiz”
İHH Genel BaşkanIı Mütevelli Heyeti BaşkanIı Hüseyin Oruç ise Filistin’de yapIılan STK çalIışmalarIınIı anlattIı. Oruç “Filistin halkIı Mescid-i Aksa’nIın bekçileridir. Filistin davasIınIı dünyaya duyurmak için çalIışmalar yapIıyoruz. 15 sene önce Filistin’i tanIımIıyorduk. Mavi Marmara dönüm noktasIı oldu, Türk kanIı ile Filistin kanIı birleşti. Filistin davasIı için yürüyen her kişiye Allah (C.C) yardIım eder.  İsrailler evleri, okullarIı yIıkIıyor, onlar yIıktIıkça biz yIılmadan yeniden inşa edeceğiz” dedi.
 
Gazeteci-Yazar Turan KIışlakçIı ise yaptIığIı konuşmada Filistin hareketinde basIınIın rolünü anlattIı. Gazeteci KIışlakçIı “Filistin’i tanIımak için insanlIık tarihini tanIımak için insanlIık tarihini tanIımak gerekir. Bu kutsal topraklar peygamberlerin toplandIığIı yerdir, birçok İslam ulemasIınIın doğduğu yerdir. Çanakkale, SarIıkamIış, Balkan SavaşlarIı ve Yemen’de şehit olanlarIın pek çoğu Filistinli askerlerdir. Ahed Tamimi ve Filistinli çocuklar Davut Peygamber gibi işgalcilere karşIı taş kullanmIışlardIır” şeklinde konuştu.

basaksehir2.20121228101626.jpg

basaksehir3.20121228101645.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu