Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatih Belediyesi'nce ‘100 Ülke 100 Doktor’ başlığıyla düzenlenen kahvaltıya Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu tıp öğrencileri katıldı

15 Ekim 2011 Cumartesi 19:22
Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen buluşmada Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Somali, Endonezya, Çin, Mozambik, Yemen, Ürdün, Doğu Türkistan, Makedonya, Orta Afrika gibi 100 ayrı ülkeden gelip, İstanbul’da tıp okuyan 100 öğrenci yer aldı.

Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen buluşmada Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Somali, Endonezya, Çin, Mozambik, Yemen, Ürdün, Doğu Türkistan, Makedonya, Orta Afrika gibi 100 ayrı ülkeden gelip, İstanbul’da tıp okuyan 100 öğrenci yer aldı.

Programa katılan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir genç meslektaşlarıyla tecrübelerini ve anılarını paylaştı. Kahvaltı boyunca gençleri izlediğini ve bir taraftan da kendi gençliğini anımsadığını söyleyen Başkan Demir, ‘1983 yılında Çapa’dan diş hekimliği fakültesinden mezun oldum. O günden bugüne kadar da Fatih’teyim’ dedi. Eşinin de kendisi gibi diş hekimi olduğunu anlatan Demir, o zamanın Türkiye’sinde Anadolu’dan İstanbul’a gelmekle, şimdi Somali’den Türkiye’ye gelmek arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. Gençlerin yaşadıkları zorlukları çok iyi bildiğini, çünkü onlarla aynı yoldan geçtiğini belirten Başkan Demir, ‘hangi sıkıntıyı yaşarsanız yaşayın ileriki yaşlarda bugünleri arayacaksınız, bugününüzün değerini iyi bilin’, dedi. Gençlere nerede olduklarını da iyi anlamalarını ve eğitim aldıkları şehri iyi tanımalarını tavsiye eden Demir, ‘burası farklı dinlerin, farklı medeniyetlerin yüzyıllar boyu huzur içinde yaşadığı bir yer. Roma, Bizans, Osmanlı medeniyetlerine ait, yani insanlığa ait tarihi eserlerin, izlerin bulunduğu bir yer. Yaşadığınız, eğitim aldığınız şehre mutlaka temas edin.’ dedi.

Katı sınırların olmadığı, herkesin eşit çalışma, gezme, eğitim alma imkanlarına sahip olduğu bir ülkeyi hedeflediklerini de vurgulayan Demir, kendi çocuklarım için hayal ettiğim dünyayı sizin geleceğinizde görüyorum dedi. Aynı yollardan geçmiş bir meslektaş, bir ağabey, kızı diş hekimliği fakültesinde okuyan bir baba ve elinden gelen ne varsa desteğini esirgemeyeceği bir büyük olarak her konuda gençlerle beraber olduğunun altını çizen Başkan Demir, böyle pırıl pırıl gençlerin ülkemizi seçmesinden ve burada eğitim almasından gurur duyduğunu söyledi.

Gençlerle sohbeti esnasında sadece ders çalışmanın yetmeyeceğini, başarı getirmeyeceğini de vurgulayan Demir, gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri başka alanlarda da yetiştirmelerini istedi.

Başkan Demir, konuşmasının sonunda gençlere kendisine böyle bir atmosfer yaşattıkları için teşekkür etti.

Toplantıda konuşan Üniversite Gençliği Dayanışma Platformu Başkanı İbrahim Artukarslan da, Türkiye’de 27 bin yabancı uyruklu gencin eğitim aldığını, bu gençlerin annelerinden, ailelerinden kendilerine birer emanet olduğunu söyledi. Ülkemizde okuyan her genci bir kültür elçisi olarak gördüklerini de belirten Artukarslan, yasal sorunlar, fiili problemler ve mevzuattan kaynaklanan sıkıntılarla ilgilendiklerini ve yakından takip ettiklerini anlattı.

Program da öğrenciler de söz aldı. Kürsüye gelen Azerbaycanlı Bilge, Endonezyalı Fıtrat, Somalili Faysal Türk vatandaşı olmalarıyla ilgili kendilerine söz veren Sayın Bülent Arınç’a arkadaşları adına teşekkür etti. 

fatih2.20111015192709.jpg

fatih3.20111015192731.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar