Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatih Belediyesi ve KUMDER tarafından Kumkapı’da 5 bin kişiye balık ekmek dağıtıldı

17 Eylül 2011 Cumartesi 16:35
Fatih Belediyesi ile Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği'nin (KUMDER) işbirliğiyle bu sene sekizincisi yapılan Geleneksel Tarihi Yarımada Balık Festivali Kumkapı Meydanı’nda başladı.

Fatih Belediyesi ile  Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği'nin (KUMDER) işbirliğiyle bu sene sekizincisi yapılan Geleneksel Tarihi Yarımada Balık Festivali Kumkapı Meydanı’nda başladı.

KUMDER Başkanı Kemal Duranoğlu, Başkan Mustafa Demir’in göreve geldiği günden beri Kumkapı esnafına büyük destek verdiğini ve bu festival ile de bölgenin yerli ve yabancılara tanıtımına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Kumkapı’da restoranların bulunduğu meydanda düzenlenen festivalin açılış töreninde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, balık festivalinin üç tarafı denizle çevrili Tarihi Yarımada için çok büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan Mustafa Demir, Fatih ilçesinin doğal sınırı olan Marmara Denizi’nin 8 bin 500 yıldır kıyısında yerleşenlere bol ve zengin balık çeşitleriyle, ticaret yoluyla zengin ve cömert bir yaşam imkanı sunduğunu anlattı. İstanbul’u diğer şehirlerden farklı kılan özelliğinin içinden deniz geçmesi olduğunu söyleyen Demir, Boğaz olmadan, Haliç olmadan İstanbul’un düşünülemeyeceğini belirtti. Ülkemizde insanların denizle ilişkilerinin sınırlı olduğuna dikkat çeken Demir, bu festivalle Fatih Belediyesi olarak halkı denizle bir araya getirerek, üç tarafı denizle çevrili Fatihliler’e ve gelecek nesillere deniz ve balık kültürünü tanıtıp sevdirmek istediklerini söyledi. Festivalin asıl amacının, halkta balıkçılık konusunda bir bilinç oluşturmak, halkı denizle buluşturmak olduğunu ifade eden Demir, Kumkapı’da mevcut olan potansiyeli de artırmak istediklerini anlattı. Festivalle ilgili olarak esnafa da teşekkür eden Başkan Demir, 1 Eylül’le başlayan balık mevsiminin hepsine hayırlı ve bol kazançlı olmasını diledi. İstanbul’un tarihi kadar eski olan balıkçılığın, sonsuza kadar devam edecek bir balıkçılık anlayışıyla yapılması temennisiyle sözlerini noktalayan Demir, balığın sofralardan eksik olmamasını diledi.

Başkan Mustafa Demir daha sonra KUMDER Başkanı Kemal Duranoğlu ile birlikte festival meydanına kurulan mangalların başına geçti. Kendi elleri ile pişirdiği ızgara balıkları ekmek arasına koyarak sıraya giren vatandaşlara tek tek dağıttı. Festivalde, minikler de Karadeniz yöresi halk oyunları gösterileriyle ve kolbastı oyunuyla programı izleyen vatandaşlardan büyük alkış aldı.

fatih2.20110917163857.jpg

fatih3.20110917163930.jpg

fatih4.20110917163955.jpg

fatih5.20110917164022.jpg

fatih6.20110917164044.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar