Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eskişehir-Karagandı Dostluk Konseri dinleyicilere caz ezgileriyle dolu muhteşem bir gece yaşattı

11 Ocak 2013 Cuma 20:37
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Türksoy işbirliğiyle gerçekleştirdiği Eskişehir-Karagandı Dostluk Konseri dinleyicilere caz ezgileriyle dolu muhteşem bir gece yaşattı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Türksoy işbirliğiyle gerçekleştirdiği Eskişehir-Karagandı Dostluk Konseri dinleyicilere caz ezgileriyle dolu muhteşem bir gece yaşattı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (Türksoy) işbirliğiyle gerçekleştirdiği sanat organizasyonları artarak sürüyor. Geçtiğimiz yıl Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Türk Soyundan gelen çeşitli ülke sanatçılarının katılımıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde muhteşem iki konser programı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSOY, şimdide Karagandı Caz Orkestrası’nı Eskişehirlilerle buluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda sahne alan Orkestra dinleyicilerin büyük beğeni ve ilgisini topladı.

Kazakistan’ın Karagandı şehriyle Eskişehir arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla düzenlenen konsere I. Tk. Hv. Kuv. Komutanı Hv. Plt. Tümg. Abidin Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş’ın de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Orkestra şefliğini Igor Andreyçenko’nun yaptığı konserde Karagandi Caz Orkestrası, seslendirdiği birbirinden muhteşem şarkılarla dinleyicilere unutulmaz bir konser yaşattı.

Kazakistan’ın ünlü ses sanatçıları Araylım Jukenov ve Mansur Taşmatov’un yanı sıra Fransa’dan gelen Sanem Diyici ve Alein Blesing’in de orkestraya eşlik ettiği konser öncesi konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Türksoy işbirliğiyle gerçekleştirdikleri organizasyonlarla Eskişehir adının soydaş ülkelerin yanı sıra Amerika’ya kadar bilindiğini belirterek “Senfoni Orkestramız ve Türksoy’a üye ülkelerdeki sanatçılardan oluşturulan Orkestra, geçtiğimiz yıl nisan ayında Amerika’da, 100 kişilik büyük bir koroyla, en itibarlı salonlarında iki konser verdi. Büyükşehir Belediyemiz siz sanatseverlerden aldığı güçle ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Konuşma sonrası Kazakistan Karagandı Filarmoni Orkestrası Başkanı Talgat İdrisov, Başkan Büyükerşen’e Kazakistan’ın geleneksel kıyafetini hediye etti. Başkan Büyükerşen ise Türksoy Genel Sekreteri Fırat Pultaş ve Karagandı Filarmoni Orkestrası Başkanı Talgat İdrisov’a Eskişehir’in simgesi olan Lületaşı’ndan yapılma biblo hediye etti.

eskisehir2.20130111204017.jpg

eskisehir3.20130111204109.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar