Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ETİ'nin sponsorluğuyla 'ETİ Sualtı Dünyası' açıldı.

22 Ocak 2014 Çarşamba 20:23
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ETİ'nin sponsorluğuyla 'ETİ Sualtı Dünyası' açıldı. Sazova Bilim ve Kültür Park'ında Sualtı Dünyası'nda, köpek balıklarından denizatlarına kadar 84 farklı türden 2 bin 150 su canlısı ziyaretçilerini bekliyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ETİ'nin sponsorluğuyla 'ETİ Sualtı Dünyası' açıldı. Sazova Bilim ve Kültür Park'ında Sualtı Dünyası'nda, köpek balıklarından denizatlarına kadar 84 farklı türden 2 bin 150 su canlısı ziyaretçilerini bekliyor.

Şimdiden dikkatleri üzerine çeken sualtı dünyasının açılışı törenine, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, Eskişehir'in günümüz dünyasında çok sayıda canlı türünün yok olma tehdidi altında olduğuna dikkat çekti.

Farklı insanları birbirleriyle buluşturmanın son derece önemli ama yeterli olmadığının altını çizen Başkan Büyükerşen, "İnsanları başka canlılarla da buluşturmak gerekiyordu. Sualtı dünyası da benim uzun süredir hayallerim arasındaydı. Bugün Eskişehirli çocukların, kendilerine temas etmesine hiç imkan bulamayacakları sualtı canlılarını tanımalarına, onlara dokunmalarına imkan sağlayan bir tesisi açıyor olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum." dedi

Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı da Eskişehir'in gelişimi için gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine 28 milyon liralık bir fon ayırdıklarını kaydetti. Kanatlı, "Bu güzel proje ile Eskişehir'in kültür ve turizmine katma değer sağlayacağımıza inanıyorum." diye ifade etti.

Büyükerşen, konuşmaların akabinde, Kanatlı'ya verdiği desteklerden dolayı plaket takdim etti. sonrasında ise Sualtı Dünyası'nın açılışı gerçekleştirildi. ETİ, Sualtı Dünya Projesi için 3,5 milyon TL yatırım yaptı. ETİ’nin 5 yılda Eskişehir için yaptığı yatırım miktarı ise 28 milyon TL. Yapımı 2,5 yıl süren Sualtı Dünyası toplam 3 bin 200 metrekarelik alana kurulu. 2 bin 350 metrekarelik kısmı akvaryum olan Sualtı Dünyası’nda, 850 metrekarelik sosyal alan yer alıyor. Akvaryumda, dünyanın farklı denizlerinden getirilen 84 türden toplam 2 bin 150 balık bulunuyor. Tek seferde 400, bir günde ise 3 bin 500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabilecek Sualtı Dünyası’nın giriş ücreti, yetişkinler için 3, öğrenciler için ise 2 TL olacak. Sualtı Dünyası, ulaşımın kolay olması bakımından Eskişehir'in çevre illerinde yaşayan vatandaşlar için de alternatif bir etkinlik ve turizm alanı olma özelliği taşıyacak. ETİ Sualtı Dünyası'nda, erkeği doğum yapan tek canlı denizatları, kamufle yetenekleriyle; ahtapotlar, Kayıp Balık Nemo'daki; palyaço balıkları ve anemonlar, tehlikeli türlerden aslan balıkları, Güney Amerika'dan melek balıkları, tehlike anında kendini şişiren balon balıkları, meraklı bakışlarıyla orfozlar, ihtişamlı duruşlarıyla mürenler, soğukkanlı köpekbalıkları, gülümseyen vatozlar, mavi yengeçler, karidesler, ıstakozlar, deniz yıldızları, tropik denizlerin renkli balıklar gibi su canlıları yer alıyor.

eti2.jpg

eti3.jpg

eti4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu