Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esenler Belediyesi Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme Kursu’nda kursiyerlere kurban kesimi öğretildi

24 Ağustos 2017 Perşembe 11:02
Esenler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen kursta kursiyerler, uygulamalı ve teorik olmak üzere 2 aşamalı eğitimden geçirildiler. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda kurban kesimiyle ilgili teorik eğitimi alan kursiyerler, alanlarında uzman eğitmenlerden kurban kesimiyle ilgili eğitim aldılar.

Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Kurban Bayramı'nda yaşanan kazaların azaltılması ve kurban kesimlerinin daha sağlıklı ve düzenli yapılabilmesi için açılan Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursu’nda kursiyerlere kurban kesimi öğretildi. Esenler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen kursta kursiyerler, uygulamalı ve teorik olmak üzere 2 aşamalı eğitimden geçirildiler. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda kurban kesimiyle ilgili teorik eğitimi alan kursiyerler, alanlarında uzman eğitmenlerden kurban kesimiyle ilgili eğitim aldılar. Kursiyerler, kurban kesimiyle ilgili mezbaha bilgileri ve uygulama eğitimini Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden, kurban kesiminin dini yönünü Esenler Müftülüğü’nden, kesim kazaları ve ilkyardım konusunu da Esenler Sağlık Grup Başkanlığı’ndan öğrendiler.

KURBAN KESİMİNİN İNCELİKLERİNİ ÖĞRENDİLER

Teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitime geçen kursiyerler, Esenler Belediyesi’ne ait otobüslerle Esenyurt'taki özel bir kurban kesim yerine gittiler. Burada profesyonel kasaplar tarafından canlı olarak, kurban kesim öncesi muayene, zapt-u rapt, kesim işlemi, şişirme, tulum çıkarma ve açma yöntemiyle yüzme eğitimleri, deri muhafazası, çevre sağlığı ve atıkların uzaklaştırılması, olası bulaşıcı hastalıkları (zoonozlar) tanıma ve tedbir, et muhafaza işleme ve tüketimi ile ilgili uygulamalı eğitimler alan kursiyerler, kurban kesiminin tüm incelikleri uzmanlardan öğrendiler. Kursiyerler, eğitimlerin sonunda yazılı sınava da girdiler. Eğitimleri başarıyla tamamlayanlar, sertifikalarını Esenler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nden alacaklar. Sertifika almaya hak kazanan kursiyerler, Kurban Bayramı'nda güvenli bir şekilde kurban kesebilecekler.

ESENLER'DE 'KURBAN YAKALAMA TİMİ'

Öte yandan Esenler Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bir "Kurban Yakalama Timi" kurdu. "Kurban Yakalama Timi", Kurban Bayramı'nda kaçan kurbanlıkları yakalayacak. Ekip, bayram boyunca 24 saat görev yapacak.

esenler2.20170824110405.jpg

esenler3.20170824110421.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu