Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERZURUM Büyükşehir Belediyesi, boşıboş köpeklerin Sibirya soğuklarında üşümemesi için mıcırla ısıtmayı deneyecek.

23 Şubat 2014 Pazar 20:37
ERZURUM Büyükşehir Belediyesi, boşıboş köpeklerin Sibirya soğuklarında üşümemesi için kulübe ve battaniyeden sonra şimdi de mıcırla ısıtmayı deneyecek.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, boşıboş köpeklerin Sibirya soğuklarında üşümemesi için kulübe ve battaniyeden sonra şimdi de mıcırla ısıtmayı deneyecek.

Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki yaklaşık 200 köpeğin üşümemesi için yetkililer her türlü yöntemi deniyor. Geçtiğimiz yıllarda soğuk havalarda köpekler, üzerinde battaniye bulunan tahtaların üzerinde yatırıldı. Birçok kulübenin de bulunduğu barınağın toprak zemini eriyen kar ve yağmur sularıyla çamura dönüşüp, hayvanların üşümesine neden oluyordu. Yetkililer, barınağa 8 kamyon mıcır getirterek küreklerle dağıtmaya başladı.

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'den sorumlu Veteriner Hekim İkram Coşar, mıcırın hayvanları hem soğuktan hem de kar ve yağmur sularından koruyacağını söyledi. Merkezde kapalı mekanların alttan ısıtmalı olduğunu, dışarıda çitteki kulübelerde yaşayan köpeklerin üşümemesi için de sıcak ızgara ve battaniye uygulamasına geçtiklerini belirten İkram Coşar şunları söyledi:

"Bakımevi ve rehebilitasyon merkezinde 200 hayvan var. Kategorilere ayrılmış hayvanların burada geçici bakımını yapmaktayız. Buraya gelen hasta hayvanlar, tedavi edilip kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları ortama bırakılıyor. Sibirya soğuklarının yaşandığı Erzurum'da biz de tedbir olarak fikirler üretiyoruz. Hayvanların üşümemesi için geçtiğimiz yıllar battaniye uygulamasını getirdik. İç mekanlar dolu, dışarıdakilerin de üşümemesi için kulübe yaptırdık, içlerinde ızgalara var, ızgaraların üzerlerine battaniye koyduk. Şimdi de toprak zeminin üzerini tamamen mıcırla kaplayacağız. Mıcır hem suyu çekiyor hem de güneşin ısıttığı taşlar hayvanları sıcak tutacak. Kamyonlarla barınağın içine döktüğümüz mıcırlar köpeklerin daha şimdiden ilgilisini çekti. Mıcırın üzerinden ayrılmıyorlar."

erzurum2.20140223203957.jpg

erzurum3.20140223204009.jpg

erzurum4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu