Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Duyu bütünleme problemi yaşayan engelliler için Bağcılar Engelliler Sarayı’nda siyah ve beyaz oda kuruldu

14 Temmuz 2012 Cumartesi 18:14
Bağcılar Engelliler Sarayı’nda siyah ve beyaz oda kuruldu. Duyu bozukluğu yaşayan engelliler fizyoterapist gözetiminde, bu odalarda duyu bütünlemesi terapileri alabiliyor.

Bağcılar Belediyesi’nin Engelliler Sarayı’nda engelliler için duyu bütünleme terapileri düzenleniyor. Fizyoterapistler, otizm, spina bifida, kas hastalıkları, down sendromu, mental retardasyon, işitme ve görme engellilerde yaşanan duyu problemlerini gidermeye yönelik terapiler düzeliyor. Bunun için Merkezde beyaz ve siyah algı odaları ve terapi havuzu oluşturuldu. Duyu bütünleme terapileri özel materyallerin yer aldığı siyah ve beyaz odadan oluşan duyu bütünleme odalarında uzman fizyoterapist eşliğinde gerçekleştirilen seanslardan oluşuyor. Her iki odada bulunan özel ışıklandırmalar, akvaryum, su yatağı ve salıncak gibi materyaller duyusal entegrasyonun sağlanması için büyük bir işlev görüyor. Duyu bozukluğu yaşayan engelliler fizyoterapistin uygun gördüğü periyotlarla duyu algı odalarında duyu bütünleme eğitimi alabiliyor.

Engellilerin tedavisine ve sosyal hayata katılımına büyük önem verdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Önce Engelliler Rehabilitasyon Merkezimizi arından da Engelliler Sarayımızı inşa ettik. Her iki merkezimizde de siyah ve beyaz odalar bulunuyor. Siyah ve beyaz oda özellikle duyu bozukluğu yaşayan engellilerin tedavisinde çok önemli. İlçemizde duyu bütünlemesi problemi yaşayan tüm engelli kardeşlerimizi merkezimize bekliyoruz” dedi.

bagcilar2.20120714181822.jpg

bagcilar3.20120714181842.jpg

bagcilar4.20120714181902.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar