Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın ilk yer altı camisi Büyükçekmece’de ibadete açıldı

02 Şubat 2014 Pazar 22:00
Mimar Emre Arolat tarafından Hira Mağarası’ndan esinlenerek tasarlanan ve Dünya Mimarlık Festivali’nde ‘dini yapılar’ kategorisinde birinci olan Sancaklar Camii’nin çizgi dışı minaresi de volkanik taşlarla inşa edildi.

Büyükçekmece, alışılmışın dışında görüntüsüyle dikkatleri çeken ve Dünya Mimarlık Ödülü’ne sahip dev bir camiye kavuştu. Ünlü mimar Emre Arolat’ın Hz. Muhammed’e ilk vahyin geldiği Hira Mağarası’ndan esinlenilerek tasarladığı cami Sancak Ailesi’nin katkılarıyla yaptırıldı.
Dünya Mimarlık Festivali’nin dini yapılar kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen Sancaklar Camii, yeraltına inşa edilirken sadece gün ışığıyla aydınlanmak üzere tasarlandı. İskan belgesi, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün tarafından Sancak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sancak’a teslim edildi. Ülkemize son derece önemli bir eser kazandırıldığını belirten Akgün, “Emre Arolat Hoca’nın bu projesiyle dünya çapında 2 ödül kazanıldı. Proje bazında Barcelona’da ve bitmiş proje yapıtı olarak da Singapur’da birincilik ödülleri alan bir ibadethaneye sahibiz” dedi.
 
Sancak Ailesi’nin Büyükçekmece’ye bir cami yapma isteğiyle başvurduğunu söyleyen Akgün,  ödüllü bir eserin ortaya çıkış sürecini şöyle anlattı: “Kendilerine ‘Farklı bir mimari tarzda yapsak olur mu?’ dedim. ‘Örneğin Hira Mağarası’ndan esinlenerek bir yapı inşa edilebilir mi?’ diye düşündük. Sonuçta Emre Arolat Hoca’nın mükemmel projesi ortaya çıktı. Sancak Ailesi bu yapıtın oluşmasında emeğinin ve maddi gücünün yanı sıra önemli ölçüde gönlünü verdi. Ülkemize böyle bir eseri kazandırmak noktasında göstermiş oldukları olağanüstü cömertlikten dolayı hem kendilerine hem ailelerine hem de kurumlarına şahsım ve Büyükçekmece halkı adına çok teşekkür ederim.”
 
Sancaklar Camii,  31 Ocak’ta kılınan cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da cemaatin arasında yerini aldı. Ödüllü mimarinin, cemaati ilk kez bir araya getirdiği Cuma namazında, Vali Mutlu, Sancaklar Camii’nin mistik yapısından çok etkilendiğini dile getirdi.
 
Minaresi özel volkanik taşlarla yapılan caminin arka bölümünde ise ilahiyat alanında zengin kaynaklar içeren bir kütüphane, araştırmacıların hizmetine sunulacak. Cami sahip olduğu kütüphaneyle ibadetin yanı sıra bir yaşam alanı olarak da kullanılacak.

sancak2.20140202220257.jpg

sancak3.20140202220307.jpg

sancak4.20140202220325.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu